T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara Şehir Hastanesi

Kadın Hastalıkları ve Doğum ( Kadın Doğum Hastanesine taşındığındna dolayı Yayından Kalktı ) Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019

Kadın Hastalıkları ve Doğum ( Kadın Doğum Hastanesine taşındığındna dolayı Yayından Kalktı )


 

kadın hastalıkları kLİNİĞİ

    GENEL HASTANE

Binasında hizmet vermektedir.
Klinik Bilgisi          Doktorlarımız          Klinik Haberleri          Klinik ResimleriBölüm Hakkında Genel Bilgi :Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği; Ankara Şehir hastanesinin Genel Hastane (MH1) binasında yataklı servis (4.KAT), poliklinikler (B2 KATI) ve doğumhane (MHC - 1. kat) birimleri ile hizmet vermektedir.Ayrıca Acil Binasında (MH3 - Zemin Kat) 7 gün 24 saat hastalara acil kadın doğum hizmeti sunulmaktadır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nde hizmetler çeşitli alt birimlerle işbirliği içinde çalışan, konularında uzman hekimler tarafından yürütülmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği bünyesinde,  8 poliklinik odası, 24 yataklı servis ve 2 ameliyat odası bulunmaktadır. Toplam 8 eğitim görevlisi, 14 operatör doktor , 25 asistan doktor ile hizmet sunulmaktadır. 


Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklar:

Adet düzensizlikleri, myom, yumurtalık kistleri, dismenore (Sancılı adet görme), infertilite, (kısırlık), premenstruel sendrom (adet öncesi şikayetler), menopoz, osteoporoz, serviksinpremalign lezyonları (L-SIL, H-SIL gibi), HPV enfeksiyonu, endometriosis (çikolata kisti), kronik pelvik ağrı (kasık ağrısı), vajinitler (dirençli tekrarlayan vajinal akıntı), servikal erozyon-ektropion (rahim ağzında yara), endometrial polip - hiperplazi (rahimde kalınlaşma), polikistikover sendromu, hirşutizm (aşırı tüylenme), genital siğil, bartholin kisti-apsesi, adenomyosis, sistit (idrar yolu enfeksiyonu), vajinusmus ve disparoni (ağrılı cinsel ilişki) gibi birçok jinekolojik problemin  tedavisi kliniğimizde yapılmaktadır. Ayrıca rutin gebe takibinin dışında; gebelik döneminde aşırı kusma, kansızlık, guatr, tansiyon yüksekliği (hipertansiyon, preeklampsi, eklampsi gibi durumlar), şeker hastalığı, rahim ağzı yetmezliği, erken doğum gibi obstetrik problemler çözüme kavuşturulmaktadır. Yine gebelikte yumurtalık kisti, myom, genital siğil gibi daha birçok jinekolojik probleme karşı tanı - tedavi işlemleri uygulanmaktadır.

Özellikli İşlemler:

Jinekoloji ve obstetri muayenelerinde gerekli görüldüğü hallerde transabdominal (karından) veya transvaginal olarak ultrasonografi yapılabilmektedir.3 boyutlu, 4 boyutlu ve renkli doppler kullanım özelliği olan ultrason cihazları  kliniğimizde kullanılmaktadır.

Gebe takibinde uygun hasta grubunda, bebeğin kalp atışlarının seyrini ve kalp atışlarının bebek hareketleriyle, varsa kasılmalarla olan ilişkisini gözlemlememize yarayan  NST (Non Stres Test) kliniğimizde sıkça kullanılmaktadır.

Kliniğimizde küçük müdahale grubunda probeküretaj (rahimden biyopsi alınması), kolposkopi, salininfuzyonsonografi (SIS - sulu ultrason), rahim içi araç takılması - çekilmesi, servikalkoterizasyon işlemleri yapılmaktadır.

Histerektomi (rahim alınması) operasyonu, seçilmiş uygun hastalarda vajinal ya da laparoskopik yoldan yapılabilmektedir.Bunun yanında sıklıkla abdominal (karından) yolla da rahim alınması gerçekleştirilmektedir.

Bunun yanında laparoskopik (tüplerin bağlanması, yumurtalık kistleri, dış gebelik) ve histeroskopik (rahim içinin sıvı ile şişirilmesi) operasyonlar, konizasyon, LEEP, myomektomi işlemleri, ürinerinkontinanscerrahileri (idrar kaçırmaya yönelik operasyonlar), pelvikorgan prolapsusu  cerrahileri (rahim sarkması, idrar torbası sarkması gibi), onkolojik cerrahiler (Rahim kanseri, yumurtalık kanseri, rahim ağzı kanseri gibi) alanında uzman hekimlerce uygulanmaktadır.

Gebelerin normal yolla doğumu sağlanabildiği gibi gerekli durumlarda sezaryen ile de doğum yaptırılmaktadır. Ayrıca gebelik süresince lüzum olan cerrahi işlemler (servikalserklaj, laparoskopik işlemler, siğil operasyonları vs) prosedürüne uygun olarak yapılabilmektedir.


Bölüme Bağlı Üniteler:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Yataklı Servisi
Kadın Hastalıkları ve Doğum Acil Servisi (7 gün 24 saat hizmet vermektedir.)
Poliklinik (Jinekoloji, Obstetri, İnfertilite, Onkoloji, Ürojinekoloji, Menopoz, Cinsel İşlev Bozuklukları)
Doğumhane
Ameliyathane

Nasıl Muayene Olurum:

Hastalarımız acil durumlarda 7/24 hastanemize başvurabilirler..
Normal poliklinik muayenesi için hastanemizden randevu alınması gerekmektedir.
Randevular telefon, internet üzerinden ve hastane içindeki randevu veznelerinden alınabilmektedir.
Telefonla randevu: Hastalarımız 182 numaralı telefondan randevu alabilirler.
İnternet üzerinden randevu: Hastalarımız Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden açılan sayfadaki adımları takip ederek randevu alabilirler.

Adres ve Dahili Numara:

Üniversiteler Mh., 1604. Cd. No:9 D:No:9, 06800 Çankaya/Ankara
Telefon: (0312) 552 60 00 / Dahili: 104250 - 104260

Sıkça sorulan sorular?

-Poliklinikler hangi saatler arasında çalışmaktadır?
Poliklinikler Hafta içi 8.30-16.30 saatleri arasında faaliyet göstermektedir.

-Laboratuvar sonuçlarıma nasıl ulaşabilirim?
https://enabiz.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

-Bebeğimin doğumunu istediğim hekim yaptırabilir mi?
Kliniğimizde özel hasta takibi yapılmamakta olup ilgili gün, doğum-ameliyat vb. işlemler nöbetçi hekimlerce yapılmaktadır.

-Ameliyattan sonra ne zaman taburcu olurum?
Küçük müdahalelerde aynı gün ya da ertesi gün; daha büyük operasyonlarda en az 48 saat sonra taburculuk yapılmaktadır.

-Doğumdan sonra hastanede kaç gün kalırım?
Normal doğum sonrası en az 24 saat, sezaryenle doğum sonrası en az 48 saat hastanede yatış önerilmektedir.

-Gebelikte tarama testleri ne işe yarar?
Obstetrik ultrason ve anne kanındaki belirteçler yardımıyla; fetustatrizomi 21, trizomi 18 gibi hastalıkların taramasının yapıldığı testlerdir, hastalıkların kesin olarak varlığını belirlemez.Kesin tanı için invaziv işlemlere (koryınvillus biyopsisi, amniyosentez gibi) ihtiyaç vardır.

-Gebelikte şeker yükleme testi yaptırmalı mıyım?
Gebelik vücutta şekere yatkınlık oluşturan fizyolojik bir durumdur.Gebelikte şeker hastalığı saptanması halinde iri bebek, ani bebek ölümü, gelişme geriliği vb. sorunlar ortaya çıkabilmektedir.Bunları önleyebilmek için tarama testi yapılması önerilir.

-Sezaryenden sonra normal doğum yapabilir miyim?
Sezaryen sonrası normal doğum çeşitli merkezlerde yapılabilir ancak birtakım riskler nedeniyle kliniğimizde yapılmamaktadır.

-Normal adet düzeni nasıl olmalıdır?
Bir adetin başlangıcından diğer adetin başlangıcına kadar geçen süre 21-38 gün arasıdır.Kanama süresinin 2-7 gün olması normaldir. Ortalama kan kaybı ise bir adet döneminde 35-40 ml (günde 3-4 ped değişimi) civarındadır.

-Smear testi nedir, nasıl yapılır?
Smear testi ( PAP smear) rahim ağzından sürüntü işlemi ile alınan hücrelerin incelenmesidir. Bu test, rahim ağzı yani serviks kanseri için bir tarama yöntemidir

-Rahim duvar kalınlaşması nedir?
Rahim duvar kalınlaşması (Endometrial Hiperplazi) vücutta fazla östrojen salgılanmasına bağlı rahim iç yüzündeki hücrelerin ve salgı bezlerinin gereğinden fazla büyümesidir.Tedavi edilmez ise kansere dönüşme potansiyeli oluşturan bir hastalık grubudur.
Paylaş