T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara Şehir Hastanesi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon


 

fİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON kLİNİĞİ

    NÖROLOJİ - ORTOPEDİ HASTANESİ

Binasında hizmet vermektedir.
Doktorlarımız          Haberler          Galeri


 


Bölüm Hakkında Genel Bilgi :


Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon branşı,“temel olarak hareket sistemi (kas-iskelet) hastalıklarının tanı, tedavi ve rehabilitasyonuyla uğraşan, ayrıca tüm diğer sistemlere ait doğumsal ya da edinilmiş hastalıklara bağlı fizyolojik ya da anatomik fonksiyon kaybı olan kişilerin, mevcut kapasitelerini en üst düzeye çıkarmak, bağımlılıklarını azaltmak ve yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla yataklı ve yataksız kurumlarda ve toplum içinde rehabilitasyon uygulayan bir tıp uzmanlığı alanıdır. 


Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklar:

- Bölgesel ve yaygın ağrı ile seyreden kas-iskelet ve sinir sistemi bozuklukları
- Romatizmal hastalıklar
- Omurilik yaralanmaları, inme, kafa travması, serebral palsi v.b nörolojik fonksiyon kayıpları ile seyreden hastalıklar,
- Travmatolojik problemlere sekonder fonksiyon kayıpları
- Kardiyopulmoner, ürogenital ve seksüel fonksiyon bozuklukları dahil olmak üzere organ ve sistemlere ait ağrı, yaşam kalitesinde bozulma, özürlülük ve engellilik oluşturan klinik durumların iyileştirilmesi amacıyla gerekli fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerini yürütür.


Bölüme Bağlı Üniteler:

Yatarak ve Ayaktan Fizik Tedavi Üniteleri EMG Laboratuvarı: Periferik sinir sisteminin tuzak ve yaralanma nöropatileri, pleksopati ve radikulopati ve polinöropati protokolleri çalışılmaktadır. El Rehabilitasyonu ünitesi: Plejik ve artritik el ve elde tendon ve periferik sinir yaralanmaları başta olmak üzere elin hareket ve duyu kaybı ile seyreden klinik patolojilerin rehabilitasyonus Girişimsel İşlemler Ünitesi: Tedavi edici eklem ve yumuşak doku enjeksiyonları, sinir blokları vb. Kas İskelet Sistemi Ultrason Ünitesi: Ultrason eşliğinde kas iskelet sistemi enjeksiyonları, sinir blokları ve spastisite tedavisine yönelik botulinum toksin enjeksiyon uygulamaları. Ankara Şehir Hastanesi bünyesinde açılacak olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nde diğer tüm donanımlı fizik tedavi ve rehabilitasyon işlemleri yapılacaktır.

Nasıl Muayene Olurum:

T.C. Sağlik Bakanlığı Merkezi Hasta Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden internet aracılığıyla veya 182 no'lu telefonu arayarak ya da bizzat gelip sıra alarak muayene olunabilir.

Adres ve Dahili Numara:

Ankara Şehir Hastanesi Nöroloji-Ortopedi Hastanesi (MH3) Giriş kat Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon poliklinikleri C blok 7. kat Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Servisi
Telefon: (0312) 552 60 00

Sıkça sorulan sorular?

İçerik Hazırlanmaktadır.
Paylaş