T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara Şehir Hastanesi

Beyin Cerrahi Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2019

Beyin Cerrahi


 

BEYİN CERRAHİ kLİNİĞİ

    NÖROLOJİ - ortopedİ HASTANESİ

Binasında hizmet vermektedir.
Doktorlarımız          Klinik Haberleri          Klinik ResimleriBÖLÜM HAKKINDA GENEL BİLGİ

Kliniğimiz bünyesinde Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ankara Numune Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Klinikleri’nin Eğitim Görevlileri ve Uzman Hekimleri biraraya gelmiştir. Kliniğimiz, Ankara Şehir Hastanesi Nöroloji- Ortopedi Hastanesi’nde yer almakta olup, kliniğimiz bünyesinde 1. katta 16 yataklı 2. basamak hastalara hizmet veren Beyin Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi ve 16 yataklı 3. basamak hastalara hizmet veren Beyin Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi, 4. katta A, B ve C kanatlarında olmak üzere 32’ü tek kişilik toplam 49 odası mevcut olup klinik bünyesinde 66 servis yatağı bulunmaktadır. Tek kişilik odaların birinde solunum yolu izolasyonuna imkan veren özel havalandırma sistemi mevcuttur. Odaların tamamı lavabo, banyo, tuvalet, her hastanın ayrı kullanılabileceği televizyon, buzdolabı ve refakatçi istirahatini de sağlayacak kanepeleri mevcuttur.

Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklar

Kliniğimizde iyi huylu ve kötü huylu beyin tümörleri (Glial tümör, Köşe tümörü, menenjiom gibi), hipofiz tümörü (endoskopik transnazal transsfenoidal ve mikroskobik transnazal transsfenoidal yöntemlerle), beyin kanaması (epidural, subdural ve intraparankimal hematom cerrahileri), kranial ve spinal vasküler patolojiler ( anevrizma, arteriovenöz malformasyon, kavernom gibi), endovasküler işlemler (endovasküler yöntemle anevrizma, avm cerrahisi, ) omurga ve omurilik tümörleri (nöronavigasyon yardımıyla yapılan vertebra, ekstradural ve intradural tümörler, metastatik tümörlerin cerrahisi), omurga kırığı, (servikal torakal lomber vertebra fraktür cerrahileri, vertebroplasti ve kifoplasti işlemi), dejeneratif omurga hastalıkları (bel fıtığı cerrahisi, boyun fıtığı cerrahisi, spondilolistezis cerrahisi, servikal dar kanal cerrahisi, lomber dar kanal cerrahisi, dejeneratif skolyoz cerrahisi), omurga deformiteleri (konjenital omurga sorunları, erişkin ve pediatrik kifoz, skolyoz cerrahisi), hidrosefali (şant cerrahisi, endoskopik third ventrikülostomi cerrahisi), çocuk beyin cerrahisi hastalıkları ((Pre-natal anne karnında konsültasyon, yenidoğanın intraventriküler/kafaiçi kanamaları, kafaiçi su toplanması(hidrosefali şant ameliyatları , endoskopik cerrahiler, kafa ve omurga üzerinde kese onarımı (meningosel, meningomyelosel, lipomeningosel, ensefalosel cerrahisi), kapalı spinal disrafizmler (gergin omurilik cerrahisi, dermal sinüs cerrahisi), filum terminale, diastometamyeli/ayrık omurilik sendromları, pediatrik beyin, omurilik ve omurga tümörleri), periferik sinir hastalıkları( travma ile sinir kesisi, kopması tamiri ve bası altındaki sinirin rahatlatılmasına yönelik uygulanan cerrahiler), epilepsi , ağrı tedavisi(ağrı cerrahisi), hareket bozuklukları (parkinson cerrahisi) gibi hastalıklar kliniğimizde başarı ile tedavi edilmektedir.


Klinik Hangi Hastalıklara Bakar?

Kliniğimizde beyin, omurilik ve omurga sistemlerine ait hastalıkların tanı tedavi ve takibi yapılmaktadır.


Özellikli İşlemler

Kliniğimiz bünyesinde intraoperatif ultrason ve doppler yardımıyla mikrocerrahi yöntemiyle beyin tümörü ameliyatları, nöromonitör eşliğinde mikrocerrahi yöntemiyle omurilik tümörü cerrahileri ve yine nöromonitör eşliğinde omurilik ve omurga hastalıkları operasyonları yapılmaktadır.


Bölüme Bağlı Üniteler

Kliniğimize bağlı olarak toplam 66 yataklı servis ünitesi 2. ve 3. basamak hastalara hizmet veren toplam 32 yatak kapasiteli Beyin ve Sinir Cerrahisi Yoğun Bakım ünitesi hizmet vermektedir. Avrupa’nın en büyük çocuk hastanesi olan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde Çocuk Beyin Cerrahisi Polikliniği hizmeti verilmekte olup ayrıca kliniğimiz bünyesinde haftada bir gün Omurga Deformitesi Polikliniği hizmet vermektedir.

Nasıl muayene olurum?

Nöroloji-Ortopedi Hastanesi (Mh3) B1 katında bulunan polikliniklerimize veya Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi (Mh4) Giriş katında bulunan polikliniklerimize doğrudan başvuru yapılarak veya MHRS sistemi üzerinden telefon ile 182 aranarak veya internet üzerinden hekimlerimize randevu alarak da muayene olunabilmektedir.

 

Paylaş