T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara Şehir Hastanesi

Menopoz Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2019

MENAPOZ POLİKLİNİĞİ

Menopoz kadın hayatının adet kanamalarının sona ermesiyle karakterize dönemidir. Yumurtalık kapasitesi 40 yaşlardan itibaren azalarak önce üreme kabiliyetinde azalma, ardından da adet kanamalarında düzensizleşme ile kendini gösterir. Ortalama 49-51 yaşlarda adetler son bulur. 40 yaştan önce meydana gelmesi erken ve anormal olarak nitelendirilir. Bu, kadında yumurtalık işlevlerinin sona ermesi ve dolayısıyla belirgin hormonal değişiklikler anlamına gelir. Menopoz kaçınılmaz ve önlenemez bir süreçtir, ancak aynı zamanda doğal, fizyolojik, hayatın tabiatı gereğidir.

Menopoz kelime anlamı olarak son ay anlamına gelen yabancı kökenli bir kelimedir. Adet kanamalarının kesilmesi demektir. 40 yaştan önce meydana gelmesi erken ve anormal olarak nitelendirilir. Yumurtalıklardan üretilen kadınlık hormonlarının (östrojen ve progesteron) eksikliği, adet düzeninde bozulmalarla kendini gösterir, kanama sıklığında ve miktarında artma ya da azalmalar olabilir, gebelik ihtimali çok düşer. Sonunda en az altı ay hiç kanama olmamasıyla menopoz gerçekleşir.

Menopoz Belirtileri:

Gece terlemeleri, ateş basması, gerginlik, uyku bozuklukları hormonal değişimle oluşan ve kadınları değişik derecelerde rahatsız eden menopoz belirtileridir. Başlangıçta daha şiddetli olan bu belirtiler birkaç yıl içinde azalmaya başlar. Menopozda psikolojik rahatsızlıklar da oluşabilir, depresyon görülebilir. Uyku İle ilgili sorun uykuya dalma süresinin uzaması ve derin uyku fazının kısalması ile uyku kalitesinin azalmasıdır. Eklem ve kas ağrıları, cinsel isteksizlik olabilir. Menopozda kadının genital bölgesinde yine östrojen hormonu eksikliğine bağlı kuruluk, incelme, elastikiyet kaybı ve bunlara bağlı ilişkide ağrı, yanma, tahriş görülebilen lokal belirtilerdir. Östrojen tedavisi ile bunlar düzeltilebilir. Uzun dönemde ise kemik erimesi ve kalp-damar hastalıkları menopozda karşılaşılan önemli sorunlardır. Kadınlık hormonları bu hastalıklardan koruyucu etkilere sahip olduğundan üreme çağındaki kadınlarda pek görülmeyen bu sorunlar menopoz ve ilerleyen yaşla önemli sağlık sorunları haline gelir.

Menopoz Tanı Ve Tedavisi:

Menopoz tanısı ilgili uzman doktor tarafından klinik belirtiler ve hormon testleri kullanılarak konur. Ateşlenme, terleme, bunaltılar gibi vazomotor belirtilerin en iyi tedavisi hormon replasman tedavisi dediğimiz düzenli kullanılan hormon ilaçlarıdır. Bu tedaviler yakın takip altında risksiz hastalara belli dönem için verilebilir. Vajinal kuruluk ve tahriş şikayetleri için lokal kullanılacak ilaçlar faydalı olmaktadır. Kemik erimesi dediğimiz osteoporoz hastalığının tedavisinde de hormon ilaçları etkilidir, ancak bu konuda kemik metabolizmasına etkili çeşitli tedavi seçenekleri mevcut olup günümüzde asıl tedaviyi bunlar oluşturmaktadır. Güncel olarak yaptığımız kemik yoğunluğu test ölçümleridir ve tedaviler de bunu artırmaya yöneliktir, ancak kemik sağlığı için hareket, egzersiz vazgeçilmezdir.

Menopozda her tür vajinal kanama anormaldir ve ciddi şekilde değerlendirmeyi gerektirir. Bu durumda vakit geçirmeden bir kadın- doğum hekimine başvurulması esastır. Menopozda kadınlar en az yılda bir kez jinekolojik kontrol yaptırmalı, vajen, rahim ağzı muayene edilmeli, smear (histolojik rahim ağzı kanseri tarama testi) alınmalı, rahim özellikle endometrium adı verilen iç tabaka ve yumurtalıklar transvajinal ultrason ile değerlendirilmeli, varsa idrarla ilgili sorunlar tetkik ve tedavi edilmeli, kan yağları ve şeker ölçümleri ile genel sağlık taraması yapılmalı, mamografi ile meme hastalıkları açısından ve kemik ölçümleri ile kemik erimesi açısından tarama yapılmalıdır. Yılda bir yapılacak bu kontrollerle bu dönemde kadın sağlığını tehdit eden önemli problemlerin erken teşhis ve tedavisi amaçlanır.

Hastanemiz menopoz kliniğinde tüm bu tetkikler hızlı ve detaylı bir şekilde yapılmakta ve uzman ekibimizle değerlendirilmektedir. Uygun tıbbi tedaviler ve gerekirse her tür cerrahi tedavi yapılabilmektedir.

Menopoz Kliniği, hastanemiz B1 katı-E2 kanadında yer almaktadır. Polikliniğimize, MHRS’den randevu alarak başvurabileceğiniz gibi gün içinde de başvuruda bulunabilirsiniz.

Bilgi ve iletişim için:

Ankara Şehir Hastanesi  Menopoz Polikliniği
Tel: 0312 552 60 00

Paylaş