T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara Şehir Hastanesi

Gebe Okulu Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2019

Gebe Okulu


Gebe okulu, Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi bünyesinde 8 Ekim 2019 tarinde Kadın Doğum uzmanı, Ebe / Hemşire, Anestezi uzmanı Yenidoğan uzmanı, Fizyoterapist, Psikolog, Diyetisyen, sosyal hizmet uzmanı kadrosu ile hizmete başlamıştır. Gebe okulumuz Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi giriş katında multidisipliner bir ekip ile 2 (iki) eğitim salonunda eğitim hizmeti verilmektedir. Gebe okulumuzda Gebelik öncesi, gebelik ve doğum sürecincinin, sağlıklı, bilinçli bir şekilde geçirilmesini sağlamayı amaç edindiğimiz birimimizde gebe ve ailelerine bilgi desteği sunuyoruz.
Eğitimlerimizde hem sözel hemde görsel eğitim araçları kullanılmakta olup uygulamalı eğitimlerimiz ile anne adaylarına yardımcı olmaktayız.

AMACIMIZ ;

Güncel tıp teknolojisi ve bilgileriyle anne adaylarını bilinçlendirmek Anne - Bebek sağlığını korumak sağlıklı nesillerin oluşmasına katkıda bulunmaktır.

EĞİTİMLERİMİZ;

Üreme organları ve gelişimi,
Gebelikte ve lahusalıkta beslenme
Gebelikte sık görülen problemler
Fizyolojik değişiklikler
Nonformokolojik yöntemler
Doğumda nefes teknikleri,
Anestezi yöntemleri
Doğum yöntem ve teknikleri
Lohusa ve bebek bakımı
Yenidoğan Bakım / Problemleri
Ev- Çanta – Hastane hazırlığı
Anne sütü – Önemi – Emzirme
Aile planlaması

Eğitimlerimiz hafta içi hergün 09:30-12:30 arası 4(dört) haftalık, haftada 1(bir) gün olmak üzere yapılmaktadır. Ayrıca eşli (anne-baba) hafta sonu grup eğitimimiz mevcuttur. Gebe takip polkliniğimizde gün boyu bilgilendirme ve danışmanlık hizmetimiz devam etmektedir. Ayrıca NST ünitemiz içerisinde Bireysel eğitim olarak video görsel eğitim sunulmaktadır. 4(dört) haftalık eğitim sonrasında anne adaylarına sertifika töreni düzenlenerek belgeleri verilmekte, bileklik hediye edilmekte, hastane turu düzenlenerek tanıtım yapılmaktadır. Danışmanlık ve eğitim hizmetimiz bütün bir gebelik ve lohusalık sürecinde devam etmektedir.

Doğum bir bilgelik yolculuğu ilkesi doğrultusunda, muhteşem bir 4 (dört) hafta eğitim programıyla anne adayının annelik yolculuğuna güvenle çıkmasını sağlamaya çalışıyoruz. Gebe okulumuza, dileyen her anne adayı gebelik haftası gözetilmeksizin kayıt yaptrabilmektedir. Gebe okulu bünyesinde '' Gebe okulu kayıt bankosun'' 1 (bir) sekreter eşliğinde hizmet vermektedir.

ADRES VE DAHİLİ NUMARA:

Üniversiteler, Bilkent Blv. No: 1 Ankara Şehir Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Giriş Kat. A kanat 06800 Çankaya /ANKARA

TEL: 03125526000 / Dahili: 500576

EĞİTİM EKİBİMİZ:

Başhekimimiz : Prof. Dr. Özlem MORALOĞLU TEKİN
Kadin Doğum Uz : Doç. Dr. Özlem UZUNLAR
Doç. Dr. İnci KAHYAOĞLU
Op. Dr. Ayşe ŞAHİN
Op. Dr. Filiz HALICI ÖZTÜRK
Op. Dr. Müjdegül KARACA
Uzm. Ebe : Huriye KAAN GÜVEN
Ebe Fatma GÜRBÜZ
Elif BİLGE
Hüzün GÜMÜŞ
Hülya ŞENGÖR
Tuğbahan ŞAHİN CARE
Rukiye ALTIN
Arzu ŞAHİN
Damla ÖZCAN

HEMŞİRE : Feride ALAGÖZ

Anestezi Uzm. Dr. : Dr. Esra UYAR
Dr. Nihan AYDIN
Yenidoğan Uzm. : Prof. Dr. Cüneyt TAYMAN
Uzm. Psikolog : Suphi TUNÇ
Uzm. Fizyoterapist : Esra METİN
Sosyal Hizmet Uzm. : Merve ACAR
Paylaş