T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara Şehir Hastanesi

Arı Alerjisi Nedir? Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2019

Arı Alerjisi Nedir?


ARI ALERJİSİ NEDİR?

Bir çok kişi her yıl arı sokması ile karşılaşmaktadır. Bu durumda genellikle arının soktu yerde kızarıklık hafif şişlik ve ağrı olur ve oluşan bu reaksiyon saatler içinde düzelir. Ancak bazı kişilerin arı alerjisi mevcuttur. Bu o kişinin bağışıklık sisteminin arı zehrine normalden fazla tepki vermesi anlamına gelir. İlk sokma sonrasında vücut arı için duyarlı hale gelir ve bir daha ki karşılaşmada şiddetli yanıtlar oluşabilir.

Küçük bir hasta grubunda arı alerjisi ölümcül olabilir. Duyarlı kişilerde arı sokması sonucunda oluşan reaksiyonlar vücudun bir çok organını etkiler ve çok ani gelişebilir. Sokma sonrasında, kaşıntı, vücuttan kabarık kaşıntılı döküntüler (ürtiker), yüz ve vücutta şişlik (anjiyoödem), boğazda ve dile şişme, boğazda tıkanıklık, solunum zorluğu, sersemlik, karın krampları, bulantı, kusma ishal, tansiyon düşüklüğü, bilinç kaybı ve ölüm görülebilir. Bu nedenle arı sokmasında bu yakınmalardan her hangi biri gelişmeye başlamış ise hastanın hemen acil servise götürülmesi hayat kurtarıcı olacaktır.

Arı alerjisi şüphesi olan kişilerin alerji doktorları tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Arı temasından kaçınılması gerekir. (Bu konuda alabileceğiniz önlemler için doktoruz tarafından bilgilendirileceksinizdir.) Duyarlılığı fazla olan hastalara doktor tarafından reaksiyon anında kendi kendine yapabileceği ve içerisine bu tip reaksiyonlarda hayat kurtarıcı olabilecek bir ilacı barındıran otomatik bir iğne (adrenalin oto enjektörü) reçetelenebilir. (Bu iğne eczanelerde satılmayıp, yalnız kurul raporu ve ilgili hekimin reçetesi ile Eczacılar Birliği tarafından temin edilmektedir.) Şiddetli reaksiyonu olan hastalara ise alerji aşısı (venom immünoterapi) yapılması gerekebilir.
Paylaş