T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara Şehir Hastanesi

BEYİN ÖLÜMLERİ BAĞIŞA DÖNÜŞSÜN Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2020

BEYİN ÖLÜMLERİ BAĞIŞA DÖNÜŞSÜN


IMG_9651.JPG
Alternatif Video İzleme Linki İçin Resime Tıklayınız...

Ankara Şehir Hastanemiz Koordinatör Başhekimi Op. Dr. Aziz Ahmet Surel, Organ Nakil Ekiplerimiz ile Organ Naklinin Öneminin konuşulduğu toplantıda bir araya geldi.

Op. Dr. Aziz Ahmet Surel organ naklinin önemini vurgulayarak  “Amacımız beyin ölümlerinin en yüksek kısmını bağışa dönüştürmek ve toprak altında bu organların çürümesine müsaade etmeyip insanlara yeni canlar vermesini sağlamak” dedi.

Surel “ Ankara Şehir Hastanemizin Türkiye de 4 Organ nakli ruhsatına sahip tek Kamu Hastanesi” olduğunu vurguladı.

Ankara Şehir Hastanesi'nin 20 Şubat tarihinde ilk karaciğer naklini yaptığını belirten Op. Dr. Aziz Ahmet Surel, “Hastanemizde yaklaşık 700 yoğun bakım yatak kapasitesi var. İstatistiklere göre her yıl bir yoğun bakım yatağında bir beyin ölümü gerçekleşiyor. Bizim ana hedeflerimizden biri, bu ortalama istatistiksel veriler gerçekleştiğinde elimize gelecek 700 beyin ölümünden en üst düzeyde faydalanmak” dedi.

Surel, konuşmasına “Yoğun bakım süreçlerinde bulunan hasta ile hasta yakınlarına da organ bağışının önemini anlatmak ve kendilerine hem maddi hem manevi destek olabilmek adına ‘Organ nakli ve organ bağışı bilinçlendirme ve yoğun bakım hastalarına destek birimi’ oluşturma çabası içinde olduğunu kaydetti

Ankara Şehir Hastanemizin 6 ay içinde toplam 47 organ nakli gerçekleştirildiğine değinen Op. Dr Ahmet Aziz Surel, Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın katılmış olduğu bir televizyon programında “Organ Naklinde çok önemli mesafe aldık. Geçen yıl yapılan kalp ve böbrek nakli sayısı 5 bin 600’e ulaştı. Fiziki şartlarımız iyi olduğu gibi insan kaynağı boyutuyla çok yetkin hekimlerimiz var. Bunun dışında dünyada bizde olduğu kadar maliyet boyutuyla en uygun olan ülke yok gibi. Göz, plastik cerrahi, onkoloji, onkolojik cerrahi, kalp ve damar cerrahisi, organ nakli gibi birçok alanda çok yetkiniz. Hava ambulansı konusunda son derece ileri bir noktadayız. Dünyada vatandaşına bu anlamda ücret almadan hizmet sunan bir ülkeyiz.” dediğini de belirtti.

BİZDEKİ ORAN MİLYONDA 6

Organ nakli ve süreçleri hakkında bilgi veren Ankara Şehir Hastanemiz Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erdal Birol Bostancı ise hastanede bugüne kadar 3 kalp, 6 akciğer, 11 karaciğer ve 27 böbrek nakli gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Hedefimiz, beyin ölümü gerçekleşmiş hastalardan organ naklinin yapılması. Dünyada ve Avrupa'nın belli merkezlerinde bu oran milyonda 40'lara kadar ulaşmışken bizde milyonda 6 civarında. Amacımız bu oranı artırmak" dedi.

Organın kime, ne zaman lazım olabileceğinin belli olmadığını söyleyen ve organ naklinin önemini vurgulayan Bostancı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "Organ bağışı candan cana yapılan bir sadakadır" sözünü hatırlattı. Nakil süreçlerini yönetmek için 131 ameliyathanenin yanı sıra müstakil servis ve yoğun bakımlara sahip olan Ankara Şehir Hastanemiz 6 ay içinde 18 yabancı uyruklu hastaya da nakil işlemi uygulandı.

  • IMG_9607.JPG
  • IMG_9610.JPG
  • IMG_9624.JPG
  • IMG_9628.JPG
  • IMG_9631.JPG
  • IMG_9632.JPG
  • IMG_9638.JPG
  • IMG_9644.JPG
  • IMG_9647.JPG

Paylaş