T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara Şehir Hastanesi

Ziyaretçi Kuralları Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2019

Ziyaretçi Kuralları


SAYIN ZİYARETÇİLERİMİZ;

Ziyaret saatleri yoğun bakım ünitelerinde her gün  13.00 – 14.00 diğer  kliniklerde her gün öğlen; 13.00 - 14.00, akşam; 20.00 - 21.00 arasındadır. Ziyaret saatleri hastalarımızın bakım ve dinlenme zamanları dikkate alınarak düzenlenmiştir.

Hastalarımızın sağlığı açısından ziyarete gelen kişilerin hasta odasında kalma süreleri çok uzun olmamalıdır. Bunun için ziyaret süresinin 10 dakika ile sınırlandırılmasına ve odada 2 kişiden fazla sayıda ziyaretçi olmamasına özen gösteriniz.

Hastanızı takip eden doktorun hasta ziyaretine izin vermediği özel durumlarda, toplumda salgın varlığında, bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda ziyaret kısıtlaması getirilebilir. Hastanızın sağlığı açısından bu gibi durumlarda lütfen ısrar etmeyiniz.

Hematoloji, Tıbbi Onkoloji, Enfeksiyon Hastalıkları, Yanık Tedavi Merkezi ve Kemik İliği Nakli Merkezi'nde ziyaretler, hasta ve/veya hasta yakınlarını enfeksiyondan korumak için doktor izni ile yapılır.

Ateş, öksürük, aksırık ve balgam çıkarma gibi şikayetleriniz, bilinen bir enfeksiyon hastalığınız var ise hasta ziyaretine gelmeyiniz.

10 yaşından küçük çocukların vücut direnci büyüklerden daha zayıf olduğundan dolayı mümkün olduğunca hasta ziyaretlerine ve hasta olmadıkları sürece hastane ortamına getirilmemeleri gerekir. Ancak bazı durumlarda çocukların hasta ziyaretinin hasta iyileşmesi üzerinde olumlu etkileri olduğundan enfeksiyon kontrol ilkelerine uymak kaydı ile ve hastanın hekimi uygun gördüğü sürece çocukların anne,baba ve kardeşlerini ziyaret etmelerine izin verilebilir.

Hastanızla ve/veya hastanın çevresi ile temas öncesi ve sonrası ellerinizi yıkayınız veya hasta odalarında bulunan el antiseptiğini kullanınız. Çocuk kliniklerinde el antiseptikleri hasta odasında bulundurulmadığından, el antiseptiği ihtiyacınızı nasıl karşılayacağınızı sağlık çalışanından öğreniniz.

Hastanızın sağlığını korumak için lütfen dışarıdan yiyecek-içecek getirmeyiniz.

Ziyarete gelirken, topraklı çiçek ve vazoya konulmak üzere buket çiçek getirmeyiniz. Bu çiçekler hastanız için enfeksiyon riski taşıdığından hasta servislerine kabul edilmemektedir.

Ziyaret sırasında, hasta ve kendi sağlığınız açısından ortamdaki eşya / alanlara, hastaya bağlı bulunan ekipmanlara dokunmamaya ve hasta yatağına oturmamaya lütfen dikkat ediniz.

Ziyaretiniz sırasında diğer hasta ve yakınlarının mahremiyetine özen gösteriniz, telefon, kamera v.b ile görüntü kaydı almayınız.

Ziyaret saati dışında, gereksiz ve ısrarlı ziyaret taleplerinde bulunmayınız.

Ziyaret saati sonunda, görevlilerin uyarılarını beklemeksizin hasta odasından ayrılınız.

Hastanızın ve sizlerin sağlığını düşünerek aldığımız bu kurallar konusunda bizimle işbirliği yaptığınız için teşekkür ederiz. 


GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİZLE…

Paylaş