Şehir Hastanelerimizden Vazgeçmeyeceğiz
23 Şubat 2022


ŞEHİR HASTANELERİMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ!

Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca, şehir hastanelerimize ilişkin, "Bundan sonraki süreçte genel bütçeden yapıyor olsak, finansal model değişikliği olsa bile şehir hastanelerimizin yapımından, konseptinden, fonksiyonundan vazgeçmeyeceğiz." Dedi

Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca, basın muhabirlerine yaptığı açıklamada, şehir hastanelerimiz ile ilgili sistematik bir karalama kampanyasının sürdürüldüğünü ifade ederek, malzeme eksikliği nedeniyle ameliyatların yapılamadığı iddialarının doğru olmadığını söyledi.

Sağlık yatırımlarının en önemli ayağı olan 10 şehir hastanesinin hizmete girdiğini belirten Dr. Fahrettin Koca, 8 şehir hastanesinin yapımının devam ettiğini, genel bütçeden yapılması planlanan 12 hastaneden 3'ünün proje ihalesine çıkıldığını bildirdi.

Üç aylık süreçte kalan 9 hastanenin de proje ihalelerine çıkılacağını bildiren Dr. Fahrettin Koca, "2023'ten önce bu hastaneleri bitirmek üzere plan yaptık. Genel bütçede ona göre olacak." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın "hayalim, sevdam" olarak ifade ettiği şehir hastanelerimizin yapımının hız kesilmeden sürdürüleceğini vurgulayan Dr. Fahrettin Koca, "Bundan sonraki süreçte genel bütçeden yapıyor olsak bile, finansal model değişikliği olsa da şehir hastanelerimizin yapımından, konseptinden, fonksiyonundan vazgeçmeyeceğiz." diye konuştu.

"Günde 500 ameliyat yapılıyor"

Avrupa'nın en büyük, Dünyanın ise tek seferde inşa edilen üçüncü büyük hastanesi olan ve 3 bin 704 yatak kapasitesi, 1 milyon 350 bin metrekare alana sahip Ankara Şehir Hastanemizin bu yıl hizmete girdiğini hatırlatan Dr. Fahrettin Koca, "Ankara Şehir Hastanemizde 6 Şubat'tan bu yana 2 milyonun üzerinde hastaya bakıldı. Günde şu an 500 ameliyat ayda ise 14 bine yakın ameliyat yapılıyor. Günlük 17 bin poliklinik kapasitesine ulaşıldı." bilgisini verdi.

Ankara Şehir Hastanemizde ameliyatların durma noktasına geldiği, malzeme temin edilemediği şeklinde bir karalama kampanyasının yürütüldüğüne de dikkati çeken Bakanımız Dr. Fahrettin Koca, şunları kaydetti:

"Malzeme eksikliği nedeniyle ameliyatların yapılmadığı gibi bir durum asla söz konusu değil. Yeri geldiğinde malzeme fiyatlarının SUT fiyatlarından da yukarıda olduğu dönemde bile kendi global bütçemizden karşılayarak, vatandaşımızın ameliyatlarını asla yapmıyor noktasında olmadık. Ankara Şehir Hastanemizde bu anlamda malzeme olmadığından, ameliyatların yapılmadığına dair bir durum söz konusu değildir." dedi.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/saglik/saglik-bakani-koca-sehir-hastanelerinden-vazgecmeyecegiz/1683323