Acil Tıp Kliniği Haberleri

Acil Servis Pandemi İşleyişi

 

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği olarak büyük bir aileyiz. Ailemizde 10 eğitim görevlisi, 16 uzman doktor, 60 asistan hekim ayrıca 300 yardımcı sağlık personeli bulunmaktadır.

Pandemi sürecinde Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda acil servis işleyişi ve alanların organizasyonu hızla düzenlenmiştir. Pandeminin ilk gününden itibaren acil serviste Covid-19 şüpheli hastaları tamamen ayrı alanlarda değerlendiriyoruz.

Acil servisimiz olağan işleyişine devam ederken Covid hastaları için 5 plk, 1 kan alma, 1 EKG ve vital odasından oluşan yeni bir ayaktan hasta bakı alanı açıldı. Ön triajda hastalarımız termal kamera ve şikayet hikaye sorgulaması ile bu alana yönlendirilmektedir. Bu hastaların görüntülemeleri için de ayrı bir röntgen ve bilgisayarlı tomografi vardır.

Hastalardan PCR tetkiki en uygun şartlarda ayrı bir numune alma odasında yapılmaktadır. Ayrıca sadece bu hastalar için 4 ayrı gözlem arenası açılmıştır. Gerekli ise enfeksiyon hastalıkları bölümünün hastayı görmesi sağlanmakta ve yatışlar da bu hastalar için ayrılmış bloktaki odalara yapılmaktadır. Küresel salgın ile ulusal mücadelemizde Bakanlığımızın bütün önerileri kliniğimizde titizlikle uygulanmaktadır.

Ambulansla gelen ya da durumu kritik olan covid şüpheli veya kesin tanılı hastalar son teknoloji ve negatif basınç ile donatılmış her biri ayrı bölmelerden oluşan kritik hasta arenasında değerlendirilmektedir. Siz evde kalın biz hazırız.

 

Covid Tedavi Bilgilendirme2.JPG

 

09 Mart 2023