Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Romatolojik RehabilitasyonRomatolojik Rehabilitasyon Romatizmal hastalıkların tedavilerinin yapıldığı ve düzenli olarak izlendiği kliniktir.

“İlaç tedavilerinin yanısıra; fizik tedavi, egzersiz tedavisi, hidroterapi, ortez ve destek cihaz uygulamaları da yapılmaktadır.”

Romatoid artirt, spondilioartropatiler, polimiyaljiya romatika, kristal artopatiler, fibromiyalji, osteoartrit başta olmak üzere tüm inflamatuar (iltihaplı) ve dejeneratif (yaşlanmaya bağlı) eklem hastalıkları takip ve tedavi edilmektedir. Gerekli olan tüm laboratuvar ve görüntüleme olanakları hastanemizde mevcuttur.

“Deneyimli eğitim görevlisi ve uzman hekim kadromuz tarafından özellikli eklem ve kas-iskelet ultrasonografisi ve elektronöromiyografi çalışmaları yapılmaktadır.”

Günlük yaşam kalitelerini artırmak hedefi ile tüm hastalarımızın düzenli takipleri gerçekleştirilmektedir. Medikal tedaviler en güncel ulusal ve uluslarası kılavuzları takip ederek, sentetik ve biyolojik hastalık modifiye edici anti-romatizmal ilaçların (DMARD) uygun kullanımı ile planlanmaktadır. Sentetik ve biyolojik DMARD kullanımında subkutan enjeksiyonların eğitimi klinik hemşire ve doktorlarınca verilmektedir.

İnflamasyon olan eklemlerde lokal tedaviler (eklem asipirasyonu, eklem lavajı, intraartiküler enjeksiyonlar) uygulanmaktadır. Klinik bünyesinde yer alan ultrasonografi ile eklem, tendon, ve fasyalar değerlendirilmekte ve enjeksiyon uygulamaları ultarason rehberliği ile yapılmaktadır. Hasta eğitimi sigara bırakma programları ve diyette uygun düzenlemeler ayrıca hastanın takip planı içerisinde yer almaktadır.

“Romatizmal hastalıklara bağlı yutma ve beslenme zorluklarına yönelik değerlendirme ve tedavi çalışmaları da yürütülmektedir.”

Hastaların takibinde standardizasyon sağlamak amacı ile güncel uluslararası kılavuzlara uygun olarak hastalık aktivitesi ölçekleri ve hasta tarafından bildirilen son durum ölçekleri kullanılmaktadır. Hastalar sıkı takip ilkesi ile izlenmetedir.

***Poliklinik hizmeti: Eğitim görevlilerimiz ve konusunda uzman hekimlerimizin takibine Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi “Romatizmal Hastalıklar Polikliniği” nden randevu alarak katılabilirsiniz. Alo 182 veya www.hastanerandevu.gov.tr adresinden randevu alarak beklemeden, kaliteli sağlık hizmeti alabilirsiniz.
 
***Yataklı hasta kliniğimiz hastanemiz 2-A katında 25 yataklı servis olarak hizmet vermektedir.

07 Eylül 2022