Tanı ve Araştırma Laboratuvarları

Yürüme Ve Postür Analiz Laboratuvarı


Yürüme Ve Postür Analiz Laboratuvarı (4).JPG

  • Yürüme Ve Postür Analiz Laboratuvarı (4).JPG
  • Yürüme Ve Postür Analiz Laboratuvarı.JPG
  • Yürüme Ve Postür Analiz Laboratuvarı (2).jpg
  • Yürüme Ve Postür Analiz Laboratuvarı (3).jpg
  • Yürüme Ve Postür Analiz Laboratuvarı (1).JPG

“Yürüyüş ve omurga sorunlarında objektif olarak nasıl tanı konulur? Radyasyona maruz kalmadan çocuklarımızı nasıl takip ettiririz?”


“Serebral palsi, spina bifida, inme, omurilik yaralanması, kas hastalıkları, kalça ve eklem problemleri, denge bozuklukları, skolyoz ve kifoz gibi omurga deformitelerinde tüm vücudu nasıl değerlendirebiliriz? Yürüyüş sorunlarını matematiksel olarak ortaya koyabilir miyiz?”

“Çocuğuma ameliyat önerildi ama, bu işin geri dönüşü yok. Doğru kararı nasıl verebilirim?”

Hem sağlık profesyonelleri hem de hastalarımız açısından yukarıdaki sorulara en kısa yoldan cevap vermek hastanemiz ayrıcalıkları ile mümkün..

Laboratuvarımız hastaların ambulasyon problemlerinin nedenlerini belirleyerek denge ve yürüyüş performanslarının incelenmesine olanak verir. Hastanın yürüyüşü ve postur analizleri ile ilgili elde edilen fonksiyonel ve sayısal veriler tedavi önerilerinin kalitesini artırmaya yardımcı olur. Laboratuvarımız klinisyenlere tedavi stratejilerini planlama ve bu tedavilerin hastanın denge ve yürüme performansı üzerindeki etkinliğini değerlendirme fırsatı verir.

Laboratuvarımız postür ve yürüme analizi için gelişmiş ekipmanlarla donatılmıştır. Laboratuarda aşağıdaki cihazlar bulunmaktadır:

 3D / 4D Omurga ve Postür Analizi (DIERS formetric 4D)
 Video Yürüyüş Analizi (DIERS leg axis)
 Ayak Basıncı Ölçümü (DIERS pedoscan)
 Denge Ölçümü (HUR SMARTBALANCE)

Son derece gelişmiş kamera sistemi ve yenilikçi yazılım ile DIERS formetric 4D, yürüyüş sırasında omurga ve pelvisin karmaşık hareket paternini görselleştirir. İlave video yürüyüş analizi modülü ile bacak ekseni geometrisinin iki boyutlu dokümantasyonunu sağlamak mümkündür. Ayak basıncı ölçümü DIERS pedoscan ayak üzerindeki basınç dağılımının ölçümünü sağlar. Denge ölçüm sistemi HUR SMARTBALANCE, hastaların dengelerini kantitatif olarak ölçme olanağı sağlar.

Deneyimli Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon eğitici kadromuz tarafından her hastamız özel olarak değerlendirilmektedir. Görsel olarak omurga deformiteleri, denge bozuklukları, serebral palsi, spina bifida, beyin hasarı veya omurilik yaralanması olan hastalarda duruş ve yürüyüşü analizi oldukça karmaşık ve zordur. Mevcut olan ileri teknolojik cihazlar ile bacakların hareket şeklini, kasların aktivitesini ve yürüme sırasında ayakların yüklenmesini belirleyebiliriz.

Spinal eğrilik, vertebral rotasyon ve pelvis pozisyonu üç boyutlu olacak şekilde görselleştirilebilir. Yürüme paternindeki anormallikleri doğru bir şekilde ölçmemizi ve bu anormalliklerin nedenlerini belirlememizi sağlar. Bu bilgiler cerrahi girişimler, fizik tedavi uygulamaları ve ortez kullanımı gibi tedavi seçenekleri ilgili klinik kararlara yardımcı olur. İleri teknolojik cihazlar ile sağlanan nicel bilgilerle, araştırmacılar ve klinisyenler tedavilerin sonuçlarını ayrıntılı değerlendirerek tedavi başarısını en üst düzeye çıkarabilmektedirler.

Yürüyüş ve postür analizi laboratuvarı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nin 4. katında bulunmaktadır. Laboratuvar fiziksel engelli kişilere yüksek erişilebilirlik sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Laboratuvara giriş sürgülü giriş kapıları ile yapılmaktadır. Girişte resepsiyon ve bekleme alanı vardır. Resepsiyonda sekreterimiz ve personelimiz hastalarımızı ve ziyaretçilerimizi karşılamaya ve onlara yardımcı olmaya hazırdır.

DIERS formetric 3D / 4D (Diers International GmbH, Schlangenbad, Almanya) Video-Raster-Stereografi (VRS) kullanarak hastanın dorsal yüzeyinin temassız fotogramatik 3D görüntülenmesini sağlar. Bu sistemin en önemli avantajı, anatomik noktaların otomatik analizi ve tanınmasıdır. Hem frontal düzlemde (skolyoz) hem de sagital düzlemde (kifoz, lordoz) spinal deformitelerin tanı ve takibi kolayca yapılabilir. Radyolojik incelemelerin aksine, DIERS formetric, sadece bir ölçüm işlemi ile omurga eğriliği, vertebral rotasyon ve pelvis pozisyonunu da içerecek şekilde tüm vücut statiği ve duruşu hakkında kapsamlı bilgi sağlar. Elde edilen görüntüler ile kas dengesizlikleri bile tespit edilebilir. Yüksek ölçüm hassasiyeti ve tekrarlanabilirlik cihazın önemli avantajlarıdır. Ölçüm prosedürü sırasında hastanın istemsiz vücut salınmaları seri görüntü kaydı alınabilmesi ve ortalamaların saptanması ile telafi edilebilmektedir. Radyasyon içermemesi ve temassız ölçüm olanağı, yüksek ekonomik verimlilik, hızlı inceleme imkanı bu cihazın avantajlarıdır. Araştırmalar bu cihazın güvenilir sonuçlar verdiğini ve üç boyutlu görüntüler ile değerlenme imkanı sağladığını göstermektedir.
Yapılan bu değerlendirme ile çok sayıda parametre kaydedilebilir. Lateral deviasyon, gövde inbalansı, omuz eğimi, pelvik eğim, pelvis torsiyonu, kifotik açı, lordotik açı, gövde eğimi bu kaydedilebilir ölçümlerden bazılarıdır. Skolyoz, lordoz, kifoz, pelvik eğim, pelvik rotasyon, pelvik torsiyon, postür ile ilgili ağrı semptomları, temporomandibular eklem disfonksiyonu, osteoporoz, artroz gibi birçok klinik durumda, bu ölçümler klinisyenlerin tedavi sonuçlarını takip etmesine izin verir. Romberg testi veya kas dengesizlikleri gibi bazı nörolojik belirtiler de bu ileri teknoloji ile ayrıntılı olarak tespit edilebilir. Bu sistem üç boyutlu eğrilik analizine izin verir. DIERS leg axis, DIERS pedoscan, HUR SMART BALANCE gibi ek modülleriyle bu cihaz bize daha detaylı, fonksiyonel, postür ve yürüme analizi sağlar.

Alt ekstremite tüm yaşam boyu tüm vücut ağırlığını taşımaktadır. Kalça, diz ve ayak bileği eklemleri bu değişken ve sürekli yük altında yeterince güçlü olmalıdır. Zamanla gelişebilen dejenerasyon veya akut yaralanmalar, fonksiyonel bozukluğa veya ağrıya neden olabilir. Bu modül, bacak ekseni geometrisini asimetrik dizilimler ve düzensizlikler açısından incelememizi ve uygun tedavi seçeneklerine karar vermemizi sağlar.

DIERS formetrik 4D sisteminin ek modülü DIERS pedoscan, omurga ve pelvis pozisyonunu ve ayak ile vücut merkez hattının eşzamanlı basınç analizini sağlar. Bu senkronize ölçüm, optimal tedaviyi belirlemede değerli bir özelliktir; duruş düzeltici tabanlık uygulamaları gibi..

Denge, günlük yaşamımızda çok önemli bir beceridir. Yataktan kalkma, merdiven çıkma, ev işlerini yapma tüm günlük aktiviteleri gerçekleştirmek için denge çok önemli bir rol oynar. HUR SmartBalance, BTG4-FE platformu ve Denge Destek İstasyonu, bilgisayar sistemi ve yazılımından oluşan denge testi ve eğitimi için eksiksiz bir çözümdür. Denge istasyonu vücudunuzun hareketini ve salınımını ölçmenizi sağlar. Doğru başlangıç ölçümleriyle; tedaviler sonrasındaki gelişmeler kolayca takip edilebilir.

“65 yaşın üzerindeki kişilerde, yetişkinlerin yaklaşık 1 / 3'ü her yıl düşer. Bu düşmeler yaşlı insanlar için ciddi morbidite ve mortalite ile sonuçlanır. Denge, yürüyüş ve koordinasyon eğitiminin düşmeleri azaltmada etkili olduğu bilinmektedir.”

Laboratuvarımızdaki son derece gelişmiş cihazlarla hareket ve postüral analizde ileri klinik ve teknik incelemeler yapabilmekteyiz. Hareket ve postüral paternleri üç boyutlu olarak analiz ederek, vücudun herhangi bir yerindeki atipik hareketleri ve postürel asimetriyi tanımlayabiliriz. Bunları tanımak ve tedavi etmek postürü düzeltmekte, ağrıyı ve yaralanma riskini azaltmaktadır.

Yürüme ve postür zorluklarını değerlendirirken hastalarımıza mümkün olan en iyi tedavi seçeneklerini sunmaya kararlıyız. Ekibimiz tüm motivasyonu ile hastalarımızın en yüksek potansiyellerine ulaşmaları için çalışmaktadır.

07 Eylül 2022