Organ Bağışı ve Nakil Merkezi“Siz bir yaşam armağan etmek istemez misiniz?”

Hastanemiz, ülkemizde dört organ naklini yapan tek kamu hastanesidir. Kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, İncebağırsak,kornea ve kemikiliği nakilleri yapılmaktadır.
Organ Nakli Nedir?

Vücutta görevini yapamayan organın yerine canlı bir vericiden veya beyin ölümü gerçekleşmiş kişiden alınan organın tamamının veya bır kısmının nakledilmesine organ nakli denilmektedir.
Hangi Organların Nakli Yapılmaktadır?
Günümüzde kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, incebağırsak, pankreas nakledilen organlardır.Kemik, tendon, ligament gibi dokular travma, kanser gibi nedenlerle doku kaybı olan kişilere tekrar hareket özgürlüğü verir.Kornea nakli bu dokunun harabiyeti nedeni ile görmeyen hastaların görmesini, Cilt nakli ise yanık sonrası skarların giderilmesine ve yaraların kapanmasına olanak sağlar.
Organ Bağışı Nedir?

Bir insanın organlarının bir kısmını veya tamamını, henüz sağlıklı iken, beyin ölümünün ardından başka insanlarda yararlanılmak üzere bağışlaması işlemidir.

Kimler Organ Bağışında Bulunabilir?

Sağlıklı , 18 yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkes organlarını bağışlayabilir.
Organ Bağışı Nerede Nasıl Yapılır?

Ülkemizde, devlet ve üniversite hastanelerinde organ bağışı işlemi yapılmaktadır.
Ayrıca;Sağlık Müdürlüklerinde,Emniyet Müdürlüklerinde (Ehliyet Alımı Esnasıda), Organ nakli yapan merkezlerde ve organ nakli ile ilgilenen vakıf,dernek vs. kuruluşlarda organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir.
Organ bağışı yapanların, bu durumdan ailelerini de haberdar etmeleri gerekmektedir.
Organ Bağışı Neden Çok Önemli?

Unutmamak gerekir ki canlıdan organ bağışı sadece bazı hastalıkların (böbrek, karaciğer) tedavisine olanak sağlar.Oysa binlerce hasta canlı donörden sağlanamayan kalp,akciğer gibi organları beklemektedir ve onların tek şansı organ bağışıdır.
Organ Bağışında Bulunan Kişinin Cenazesinin Bütünlüğü Bozulur mu?
Kadavradan organ çıkarım işlemi herhangi bir ameliyattan farksız büyük bir özenle yapılır.Organlar çıkarıldıktan sonra mümkün olduğunca estetik dikişlerle dikilerek, bedenin hiç bir şekilde zarar görmemesine büyük özen gösterilir.O bedenler organların kıymetini çok iyi bilen hekimler için kutsaldır ve her türlü saygıyı haketmektedir.
Organ Bağışı Dini Yönü

Organ bağışının dini yönünden sakıncası yoktur. Büyük dinlerin çoğu organ bağışı onaylamakta ve desteklemektedir. Bu konuda; Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 3.3.1980 tarih ve 396/13 sayılı kararo ile organ naklinin caiz olduğunu açıklamıştır. Bu kararda;

1. Zaruret halinin bulunması, yani hastanın hayatını veya hayati bir organını kurtarmak için bundan başka çarenin olmadığının mesleki ehliyet ve dürüstlüğüne güvenilen uzman doktorlar tarafından tespit edilmesi,
2.Hastanın bu yolla tedavi edileceğine ilişkin doktor kararının olması,
3.Doku ve organı alınacak kişinin bu işlem yapıldığı sırada ölmüş olması,
4. Organ ve dokusu alınacak kişinin sağlığında buna izin vermiş olması veya hayatta iken aksine bir beyanı olmamak şartı ile yakınlarının rızasının sağlanması,
5. Alınacak doku ve organ karşılığında hiç bir ücret alınmaması,
6. Tedavisi yapılacak hastanın da kendisine yapılacak olan bu nakle razı olması gerektiği belirtilmektedir. Yine aynı kararda”organınızı vereceğiniz kişi yaptığı iyilik ve fenalıklardan kendisi sorumludur” denilmektedir.Yine Kur’an-ı Kerim’de de “ Kim bir insana hayat verirse onun tüm insanlara hayat vermişçesine sevap kazanacağı” beyan olunmaktadır.(Maide suresi,ayet 32)

“Bekleyenlerin Hayatı Ol”

Beyin Ölümü Nedir?

27 Şubat 2024