Aile Hekimliği

Sigara Bırakma Polikliniği
Bölüm Hakkında Genel Bilgi :

Çağımızın en büyük salgını olarak tanımlanan sigara içmek halen dünyada ve ülkemizde en önemli sağlık sorunlarından biridir. Sigara içen her iki kişiden biri sigaraya bağlı bir sağlık problemi yüzünden ölmektedir. Ülkemizde her yıl 110 bin kişiyi sigaraya bağlı bir hastalıktan kaybetmekteyiz. Sigara sadece içene değil, çevresindekilere de zarar vermektedir.

Sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanmak bir bağımlılık, bağımlılık da bir hastalıktır. Hastaların bu konuda profesyonel yardım almak da aynen diğer hastalıklarda olduğu gibi haklarıdır. Sigaranın içinde bulunan 5 000 den fazla zararlı maddelerden biri olan nikotin potansiyel olarak çok güçlü bağımlılık yapan bir maddedir. Sigara içenlerin %80’i sigarayı bırakmak istemektedir. Kendi kendine bırakmaya çalışanlarda başarı oranı çok düşüktür. Bu yüzden bırakma sürecinde profesyonel yardım almak bırakma başarısını artırmak, bırakma sürecini kolaylaştırmak ve tekrar başlamaları azaltmak için çok uygundur. Ankara Şehir Hastanesi Numune Sigara Bırakma Polikliniği de sigara bırakmak isteyen hastalara hizmet veren. Bu süreçte hem fiziksel hem ruhsal olarak da hastaların tüm sağlık sorunlarıyla ilgilenen bir birimdir.

Tanı ve tedavisi yapılan hastalıklar : Tütün ve diğer tütün ürünleri kullanımı

Klinik hangi hastalıklara bakar? :

Polikliniğimiz tütün bağımlılığı hastalığına bakmaktadır.

Özellikli İşlemler :

Sigara bırakma polikliniğimiz aynı zamanda Sağlık Bakanlığı Sigara bırakma ilaçlarının dağıtım merkezidir. Polikliniğimizde sadece ilaç tedavisi değil davranış tedavileri ile de hasta görüşmeleri yapılmaktadır.

Bölüme Bağlı Üniteler :

Sigara Bırakma Polikliniği

Nasıl Muayene olurum :

Telefon ile veya Alo 171 aracılığı ile randevu alınabilir.

Prosedürler :

Telefon ile randevu alan hasta geldiğinde bazı formları doldurduktan sonra görüşmeye alınır. Görüşmeler 30-60 dakika sürer. İlk 3 ay daha sık olmak üzere hastalar bir
yıl boyunca takip edilirler.

Adres ve Dâhili Numara : Ankara Şehir Hastanesi MHC (Ana Kütle)Aile Hekimliği Kliniği Sigara Bırakma Polikliniği –  Tel: 0312 552 60 00 Dâhili Numara: 700116


24 Ağustos 2022