Kansere Resimli Tedavi
21 Ekim 2019


Alternatif Link İçin Resime Tıklayınız...

Ankara Şehir Hastanesi Onkoloji Hastanemizde tedavi gören kanser hastaları, ressam hemşiremiz Sema Efe ile birlikte tuval üzerinde yağlı boya resimler yaparak, acılarını hafifletip, moral buluyor. Hastalarımızın bir elinde serum, bir elinde fırça ile yaptıkları resimlerin bir kısmı hastanemiz duvarlarını süslerken, bazıları da Sağlık Bakanlığa gelen misafirlerimize hediye ediliyor.

Ankara Şehir Hastanesi Onkoloji Hastanemizde görevli hemşiremiz Sema Efe, yıllar önce hastane koridorlarında hastalara şifa dağıtırken meme kanseri olduğunu öğrendi. Efe, tedavisi sırasında doktorunun yönlendirmesiyle resim kursuna başladı. Küçüklüğünden bu yana yatkınlığı bulunan resim yeteneğini kursta geliştiren Efe, bu sırada 7 ameliyat geçirdi. Kanseri yenen Sema Efe, hastanemizde kanser hastalarına da resim yapmayı öğretti. Türkiye'nin dört bir yanından gelerek kemoterapi alan hastalar, resim yaparak ilacın etkisinden kurtulurken, moral de buluyor. Hastaların, hemşiremiz Sema Efe ile birlikte yaptığı yağlı boya tablolar, hastanemizin duvarlarını süslerken, bazıları bakanlığımız ve hastanemize gelen misafirlere hediye ediyoruz.

'HASTALARA RESİM YAPMAYI ÖĞRETİYORUM'

Hemşiremiz Sema Efe, kendisi de resim yaparak kanseri yendiğini hatırlatarak, "Bu hastalıkla mücadele ederken insanların bir hobilerinin olması çok önemli. Ben de burada tedavi gören hastalara resim yapmayı öğretiyorum. Hastalar bir ellerinde serum, bir ellerinde fırça resim yapıyor. Ve bu sırada kemoterapinin yan etkilerini hiç hissetmiyorlar. Uyku hali, yorgunluk, bitkinlik, bulantı, kusma, ağrı ve benzeri yan etkilerin hiçbirini hissetmiyorlar, bu çok güzel bir şey. Yapılan resimlerle sergiler açıyoruz, talep görenleri cüzi miktara satıyoruz. Elde edilen gelir ile tekrar boya, fırça alıyoruz. Resimlerin bazılarını Sağlık Bakanlığı'na gelen misafirlere de hediye ediyoruz" diye konuştu.

''NE ZAMAN MUTLUSUN, O ZAMAN KANSERİ YENİYORSUN''

Hastanemizde 6 aydır göğüs kanseri tedavisi gören Döne Hakverdioğlu, resim yaparken mutlu olduğunu anlatarak, "Resim yapmak mutluluk veriyor, hastalığı da unutmuş gibi oluyoruz. Resimlerimiz hediye ediliyor, bundan dolayı gurur duyuyoruz. Kemoterapi alırken resim yapıyoruz. Resim yapmak hastalığı unutturuyor, resim ve şarkı mutluluk demek, mutlu geçen her gün kanserle mücadelenin en önemli unsuru. Ne zaman mutlusun o zaman kanseri yeniyorsun, mesele bu. İnsan bunu yaparken hem güzel şeyler düşünüyor hem de mutlu oluyor" şeklinde konuştu.

'İLACIN ETKİLERİNİ RESİM YAPARKEN UNUTUYORUM'

Hastanede yaklaşık 1 yıldır mide kanseri tedavisi gören sınıf öğretmeni Cemil Kazak ise "Kars'tan buraya geliyorum. Gelip, kemoterapiyi alıp gidiyorum. Bu sürede resim yapıyorum. Damar yolu açılan elimle fırçayı tutuyorum. İlacın etkilerini resim yaparken unutuyorum. Çok mutlu oluyorum" dedi.