Bağımlı Olma, Özgür Ol!
09 Şubat 2024

1Göğüs Hastalıkları İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Ayşegül Karalezli, 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü dolayısıyla bilgilendirmelerde bulundu.

Bugün 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü. Bu nedenle, sizlere bu bilgilendirme videosunu hazırladık. Sigaranın içilmesi, önlenebilir hastalıklar içinde çok önemli bir yer tutuyor. Kalp hastalıkları riski, sigarayı bıraktığınız zaman neredeyse sigara içmeyenler düzeyine iniyor. Akciğer kanseri riski ise yüzde 50/100 oranında azalıyor; ne yazık ki tamamen yok olmuyor. KOAH'ın ilerlemesini engelliyor ve belki de pek çok insanın bilmediği mesane kanseri riskini azaltıyor. Tabii ki, sigara sadece bu organlar üzerinde değil, tepeden tırnağa tüm organlar üzerinde olumsuz etkilere sahip olan bir bağımlılık. Bu yüzden sigaranın bırakılması çok zor.

Sigaraya başlayan 3 kişiden biri bağımlı oluyor ve zaman zaman sigara bırakma ile mücadele ediyor. Bugün, 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü'nü belki de önlerinde sigarasız bir gün olarak kabul edip, arkasından ülkemizde 500'e yakın sigara bırakma polikliniği olduğunu bilmelerini istiyoruz. Gün geçtikçe sayıları artıyor. Bu sigara bırakma polikliniklerinde deneyimli hekimler, Sağlık Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmış hekimler çalışıyor ve Sağlık Bakanlığı'nın ücretsiz olarak dağıttığı sigara bırakma ile ilişkili tedavileri alma imkanları var. Mevcut randevu sistemi üzerinden bu sigara bırakma polikliniklerine ulaşmak mümkün. Bu nedenle, sizlerin de bugünü bir fırsat bilerek bir adım atmanız ve sigarayı bırakmanız önemli olabilir. Bu, çocuğunuzun sağlığı için, kendinizin sağlığı için ve ileride belki bir hastalıkla boğuşmamak, bu mücadelenin içinde yer almamak adına önemli bir adım olabilir.

Sigarayı bırakmak evet çok zor, ama mümkün değil demek doğru değil. Bu amaçla kurulmuş sigara bırakma polikliniklerinden 171 Alo 171 aracılığıyla randevu alabilirsiniz. Ayrıca, 180'i arayarak randevu alarak hastanelerimize başvurabilirsiniz. Umarım sağlıkla bir ömür sürersiniz ve sigarasız bir yaşam geçirirsiniz.