Elektronik Sigara’nın Zararları
04 Mayıs 2024

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, “Dumansız Hastane Kampüsü Projesi” kapsamında hastane çalışanlarına ve halka yönelik her ay farklı bir konuda farkındalığı artırmaya yönelik eğitim programları düzenlemektedir.

 

30 Nisan 2024 günü verilen eğitimin konusu: “Elektronik Sigara'nın Zararları” olarak belirlenmiştir.

 

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, Göğüs Hastalıkları Kliniği Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Mükremin Er tarafından yapılan bilgilendirme ve farkındalık eğitimi düzenlendi.

 

Dr. Er sunumunda, elektronik sigara'nın zararları ile ilgili olarak bilgilendirmelerde bulundu.

 

“Elektronik sigara ürünlerinin ülkemize sokulması ve satışının yasak olmasına karşın, internet alışverişi ile başka adlar altında veya kaçakçılık yoluyla ülkemize girdiği ve bu ürünlerin kullanımında artış olduğu bilinmektedir. Elektronik sigara çeşitleri çok fazladır; bunlar arasında tek kullanımlık olanları, şarj edilebilir olanları ve kartuşlu olanları olduğu gibi, duman çıkaran ve duman çıkarmayan tipleri de bulunmaktadır. Ayrıca içlerine katılan aroma ve tadlarla albenileri artırılarak çocuk ve gençlerin ilgisini çekmek için özel tasarlanmaktadır. Elektronik sigara kullanımı hiç kimse için ve özellikle çocuklar, gençler ve genç yetişkinler için asla güvenli değildir. Çoğu elektronik sigara nikotin içerir. Nikotin son derece bağımlılık yapıcıdır ve 20'li yaşların başlarından ortalarına kadar devam eden ergenlik dönemindeki gençlerin beyin gelişimine zarar verebilir. Nikotinin çocuklarda beyin hücreleri gelişirken sinir hücrelerinin birbiriyle bağlantı kurmasını sağlayan sinaps bağlantılarını azalttığı ve zeka kapasitelerinde gerilemeye yol açabildiği gösterilmiştir. E-sigaralar nikotinin yanı sıra esrar türevi gibi uyuşturucu maddeler ve başka zararlı maddeler de içerebilir. E-sigara kullanan gençlerin gelecekte sigara içme olasılıkları daha yüksektir. Son yapılan araştırmalara göre Elektronik sigara içen gençlerin idrarında yüksek oranda kurşun ve uranyum bulunmuştur. Sonuç olarak elektronik sigara, normal sigara ve diğer tütün ürünlerine güvenli bir alternatif değildir ve asla bir sigara bırakma yöntemi olarak kullanılamaz. Anne-babaların, çocuklarını bu tehlikeden korumak ve kötü alışkanlıklarla etkili mücadele için sağlık profesyonelleri ve eğitimciler ile işbirliği yapmaları gerekir.”