2 yıldır kalp yetmezliği tedavisi gören hastamız, beyin ölümü gerçekleşen hastanın bağışlanan kalbinin nakledilmesiyle hayata tutundu.
05 Temmuz 2024

Bilkent Şehir Hastanemizde 2 yıldır kalp yetmezliği tedavisi gören B.Y. (24) isimli hastamız, Adana'da ateşli silahla yaralanıp tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen hastanın bağışlanan kalbinin nakledilmesiyle hayata tutundu.

Ankara'nın bir ilçesinde yaşayan B. Y., 2 yıl önce kalp rahatsızlığı şikayetiyle Bilkent Şehir Hastanemize başvurdu. B. Y.'ye 'kalp yetmezliği' teşhisi konuldu ve geçen yıl hastanenin 'Acil Kalp Nakli Listesi'ne alındı. Ardından 7 Haziran'da B. Y. için uyumlu kalp bulundu. Adana'da ateşli silahlı yaralanma sonucunda beyin ölümü gerçekleşen 42 yaşındaki hastanın kalbi, ailesinin bağışta bulunması üzerine Ankara'ya getirilerek 4 saat süren operasyonla B. Y.'ye nakledildi. 20 günlük tedavisinin ardından sağlığına kavuşan B. Y., taburcu olmayı bekliyor.

'KALP, SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN JETLERİYLE GELDİ'

Bilkent Şehir Hastanemiz Kalp Nakil Sorumlusu Prof. Dr. Ümit Kervan, kalp yetmezliği teşhisinde genellikle hastaları bir süre ilaçlarla tedavi edebildiklerini belirterek, "Son dönemde, B.'ın hastalığı çok hızlı ilerledi. İlaçlarla artık yönetemiyorduk, zorlanıyorduk. Şükürler olsun ki gönlü büyük bir aile tarafından organ bağışı yapıldı. Yani kalbin çıktığı dönem tam da B.'ın ihtiyacı olduğu döneme denk geldi. Bu kalp Adana'dan geldi, tüm süreç ilk 4 saatte bitmiş oldu. Fakat süreç tümüyle 24 saati geçiyor. Çünkü hazırlık süreci ve değerlendirme süreci, organın bağışta bulunan kişinin organlarının değerlendirilmesi süreci oluyor. Bizim alıcıya uygun mu değil mi testlerimiz var, onları yapıyoruz. Tüm sürecin bazen 20-24 saati geçtiği de oluyor. 24 saati geçen bir sürede hiçauyumadan, dinlenmeden bütün ekipler o süreci sağlıklı bir şekilde bitirmek için uğraşıyor” dedi.

'AMELİYATIN 4 SAAT İÇİNDE BİTMESİ GEREKİYOR'

Adana'dan organ bağışı haberi geldikten sonra Ankara'da da hızla operasyona başladıklarını kaydeden Prof. Dr. Ümit Kervan, "Aynı anda iki farklı yerde iki ameliyat birden başlatıldı. Çünkü bizim kalp naklinde süre çok kısıtlı, 4 saat içinde ameliyatın bitmesi gerekiyor. Bunun için de çok iyi bir organizasyona ihtiyaç var ve büyük ekiplere ihtiyaç var. Ülkemiz bu organizasyonda çok iyi durumda. Nitekim B.'ın ameliyatı da 4 saatten daha kısa sürede sağlıkla bitirildi. Yoğun bakım süreçleri de gayet iyi geçti. Şimdi serviste; umarım inşallah önümüzdeki hafta da taburcu etmeyi planlıyoruz." diye konuştu.

'ORGAN BAĞIŞINI HERKES EVİNDE KONUŞSUN'

Organ naklinin Türkiye'de ve dünyada son dönemde organ yetersizliği olan hastalar için tek çare ve son çare olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kervan, "Ülkemizde ne yazık ki ailelerin, organ bağışı konusundaki kabulleri yeterince yüksek seviyede değil. Bugün beyin ölümü tespiti yaptığımız ailelerin ancak 4'te biri organ bağışını kabul ediyorlar. Umarız önümüzdeki yıllarda bu konuda farkındalıklar artar. Çünkü bir gün hepimizin buna ihtiyacı olabilir. Hastalıkların ne zaman bizleri bulacağı belli olmaz. Bizlerin de, yakınlarımızın da ihtiyacı olabilir. Lütfen bu konuda bütün ülkedeki herkese organ bağışını; evinde çocukları, aileleri ile konuşmaları çağrısında bulunuyorum. Çünkü bir gün başımıza bir şey geldiğinde, bu konuda karar vermek zorunda kaldığımızda yakınlarımızın bu konudaki fikrini bilirsek karar verme konusu da çok daha kolay olur" ifadelerini kullandı.