Suriyeli Abbas’ ın Kurtuluş Hikayesi
11 Haziran 2019

SURIYELİ ABBAS’ IN KURTULUŞ HİKAYESİ

 Suriye’de Esad rejiminin attığı bomba ile vücudunun yüzde 85’i yandı. Öldü denen Abbas, Ankara Şehir Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi’nde tekrar hayata bağlandı. Merkezin sorumlusu Dr. Çınar Yastı  “Dünya bizi örnek alıyor” dedi 

Suriyeli Abbas’ın kurtuluş hikayesi Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'hayalim' dediği şehir hastaneleri hayatlar kurtarıp, yaşam umudu veriyor. Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden hastaları ağırlayan şehir hastanelerinden biri olan Ankara Şehir Hastanesi' nin Yanık Tedavi Merkezi ise son teknolojisi ile projenin parlayan yıldızlarından. Hastanın acı duymadan uyutularak yıkandığı yataklardan, modern yoğun bakım üniteliri ve ameliyathaneleriyle dünyada tek olan yanık merkezi, birçok ülkedeki savaş ve iç karışıklıklarda ağır yaralanan hastalara şifa oluyor. O hastalardan biri de Suriye'de Esad rejiminin bombalı saldırısında vücudunun yüzde 85'i ağır şekilde yanan Iyad Abbas (25). Sağlık Bakanlığı'nın devreye girmesiyle merkeze getirilen Abbas'ın vücudunun yanmayan bölgelerinden alınan deriler yanan bölgelere dikildi. Hayati tehlikesi olan hasta büyük bir başarıyla hayata tutundu. Abbas, "Ailem 'öldü' demiş. Yanmayan nadir yerlerim vardı. Göz bebeklerim dışında yüzüm tanınmaz haldeydi. Şimdi elim, bacağım her yerim sapasağlam. Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a minnettarım" dedi.

DÜNYA BİZDEN ÖĞRENİYOR 

SABAH' a konuşan merkezin sorumlu hekimi Dr. Çınar Yastı şunları anlattı: 2. derece ağır yanıklar bile yüzde 99 başarı ile tedavi ediliyor. Türkiye'de 400 bine yakın yanık vakası var. 16 bini yatarak tedavi alıyor. 2000'lerde 37 yanık için yatağımız varken şimdi 500'ün üzerinde. Yanıkta, 122 yoğun bakım yatağımız var. Yanık dünyadaki en pahalı tedavilerden biri. Kanada, İsviçre, ABD gibi ülkede bile çok pahalı. Avrupa'daki bir hekimden çok daha üst olanaklarda yanık tedavisi gerçekleştiriyorum. Bakanlık 3-6 hafta arası tüm hekim, hemşireleri yanık eğitim merkezlerinde eğitime aldı. Birçok ülke bize gelip sistemimizi örnek olarak gittiler, şimdi pek çok ülkenin yanık merkezi bizim metodumuzu kullanıyor. Dünyanın hemen her ülkesinden bize hasta geliyor. Ağır yanıkları büyük bir başarı ile tedavi ediyoruz. İki kapsamlı, özel ameliyathane, banyolar, hastanın ağrı duymadan tedavi edileceği yataklarımız var. Burası ülkenin en iyi yanık merkezi. Şehir hastaneleri her alanı olduğu gibi yanık tedavisini de zirveye çıkardı. Buradaki teknoloji ülkenin başka bir yerinde, hatta dünyada yok. Hidro cerrahi diye bir sistem kullanıyoruz. Yurtdışından bunu öğrenmek için gelen hekimler var. 

Kaynak: Sabah Gazetesi Gündem Haberi için tıklayınız.

Sayaç