İşaret Dili Etkinliği
23 Aralık 2020

IMG_3205.JPGMisafirlerimize Daha İyİ Hizmet Verebilmek İçin Çalışanlarımıza İşaret Dili Eğitimi Verilmeye Başlandı 


Eğitim Koordinatörlüğümüz tarafından Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü arasında 28.06.2018 tarihinde imzalanan protokol uyarınca Ankara Şehir Hastanemizde çalışanlarımıza yönelik İşaret Dili Eğitimi başlatıldı.

Uluslararası İşitme Engelliler Haftasının ilk günü ve Uluslararası İşaret Dilleri Günü olan 23 Eylül 2019 Pazartesi günü gerçekleştirilen bir toplantı ile hastanemizde başlayan İşaret Dili Eğitimi içeriği ve amaçlarıyla birlikte ele alınarak, sunulan sağlık hizmetlerine olumlu yansıyacak etkileri tartışıldı. Toplantıya Başhekimimiz Op. Dr. Aziz Ahmet Surel, Koordinatör Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Filiz Denizli Ergen, Altındağ Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hakan Çınar, Eğitim Koordinatörü Sare Değirmenci, İşaret Dili Eğitmeni Sevil Ulaşır ve kursta eğitim gören çalışanlarımız katıldı.

“…işitme engelli misafirlerimizin iletişim konusunda sorun yaşamayacağı, dertlerini anlatabileceği bir sağlık hizmeti ortamı hazırlamak istedik…”

Başhekimimiz Op. Dr. Aziz Ahmet Surel, açılış konuşmalarında eğitimlerin içeriği ile ilgili bilgi verdi: “Hastanemizde Altındağ Halk Eğitim Merkezinin katkılarıyla İşaret Dili Eğitimleri başladı. Biz Ankara Şehir Hastanesi olarak istiyoruz ki; misafirlerimiz hastanemize geldiklerinde her türlü sorunlarını kolaylıkla çözebilsinler. Bunun için çaba sarf ediyoruz. Ülkemizde 2,5-3 milyon işitme engelli vatandaşımızın varlığından söz ediyorsak biz bu noktada sağlık hizmetlerine herkesin eşit bir şekilde erişebilmesi için iyileştirme çalışmaları, bir takım düzenlemeler yapmalıyız, iletişimde engel teşkil edecek engelleri ortadan kaldırmalıyız. Bu bağlamda hastanemize gelen işitme engelli misafirlerimizin iletişim konusunda sorun yaşamayacağı, dertlerini anlatabileceği bir sağlık hizmeti ortamı hazırlamak istedik. Çalışanlarımız işitme engelli vatandaşlarımızla etkili ve doğru iletişim kurabilmek amacıyla toplamda 120 saati bulan iki buçuk aylık bir eğitim sürecinden sonra İşaret Dilini öğrenmiş olarak görev yerlerinde hizmet vermeye devam edecekler ve ihtiyaç olduğunda hastanemize gelen işitme engelli vatandaşlarımıza yardımcı olacaklar. Şu anda 40 çalışanımız eğitim alıyor, ilerleyen zamanlarda yeni eğitim grupları açılacak ve daha çok sayıda çalışanımız İşaret Dili Eğitimi alarak işaret dilini öğrenmiş olarak sağlık hizmeti sunmaya devam edeceklerdir. Ben hem bize verdikleri desteklerden dolayı Altındağ Halk Eğitim Müdürümüze, İşaret Dili Eğitmenimize hem de yoğun çalışma temposundan vakit ayırarak kursa katılan çalışanlarımıza teşekkür ederim.”

Toplantıda konuşma yapan Altındağ Halk Eğitim Müdürü Hakan Çınar ise yaptığı konuşmada engelli olmanın zorluklarına değindi: “Engelli yakınları olan bir birey olarak engelli vatandaşlarımın sorunlarını çok iyi biliyorum. Bu nedenle İşaret Dili Eğitimlerine ayrıca önem veriyorum. Özellikle sağlık hizmeti sunumunda vatandaşlar dertlerini iletemediklerinde mağduriyet yaşıyorlar ve sağlık çalışanları hastaları anlayamadıklarında tanı ve tedavide zorluk yaşıyorlar. Aslında her iki tarafı da engelleyen bir durum söz konusu. Ancak işaret dili bilen sağlık çalışanı olduğu zaman vatandaşlar hastanelere gönül rahatlığıyla gidecekler ve dertlerini anlatabilecekleri insanların varlığı onları memnun edecektir. Ankara Şehir Hastanesine gelen işitme engelli vatandaşlar artık iletişim engeli ile karşılaşmayacaklar ve dertlerini rahatlıkla anlatacaklar, bu çok sevindirici. Bu anlamda ben de, iletişim engellerini ortadan kaldırmak için çaba gösteren Başhekimimize ve hastane çalışanlarına teşekkür ederim.”

Toplantı İşaret Dili Eğitmeni Sevil Ulaşır ve kursa katılan hastane çalışanlarının kursun çalışma ve sosyal yaşama katkıları üzerine duygu ve düşüncelerini ifade etmeleriyle devam etti ve aile fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

 • IMG_3205.JPG
 • IMG_3187.JPG
 • IMG_3192.JPG
 • IMG_3189.JPG
 • IMG_3194.JPG
 • IMG_3213.JPG
 • IMG_3195.JPG
 • IMG_3210.JPG
 • IMG_3209.JPG
 • IMG_3201.JPG
 • IMG_3184.JPG