Fransız Hastayı Lübnan'da Kurtardık
29 Mart 2021Lübnanlı doktorlar, ölüm döşeğinde olan Fransız hastayı kurtaramayınca Prof. Dr. Ümit Kervan’dan yardım istedi. Ankara’dan Beyrut’a giden Prof. Dr. Kervan, kalp yetmezliği nedeniyle yoğun bakımda yatan hastanın riskli ameliyatını üç saatte başarıyla yaptı.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki bir hastanede yoğun bakımda yatan 50 yaşındaki Fransız erkek hastada, şiddetli kalp yetmezliği nedeniyle diğer organ bozuklukları meydana gelmeye başladı.

Genel sağlık durumunun ağırlaşması üzerine solunum cihazına bağlanan hastaya acilen yapay kalp cihazı takılması veya kalp nakli yapılması gerektiği belirlendi.

Beyrut'taki doktorlar, benzer kritik ameliyatları başarıyla gerçekleştiren Ankara Şehir Hastanemizin Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Eğitim Sorumlumuz Prof. Dr. Ümit Kervan'dan yardım istedi.

Prof. Dr. Kervan, yaptığı açıklamada, hastanın, kalp nakli için ülkesi Fransa'ya gönderilmek istendiğini ama Lübnanlı doktorların, bu yolculuğu, sağlığı açısından riskli ve zor olacağı için uygun bulmadıklarını belirtti.

Hastanın sağlık durumuna ilişkin bilgilerin, ulaşmasının ardından ekip olarak değerlendirdiklerini ve ameliyatı yapabileceklerine karar verdiklerini anlatan Prof. Dr. Kervan, "Bizim ameliyat tekniklerimiz, diğer ülkelere göre biraz daha farklı. Çünkü bu ameliyatlarda oldukça fazla tecrübemiz var. Türk hekimler, özellikle yapay kalp cihazıyla uğraşan kalp nakil ekipleri dünyada lider durumdalar. Sadece bizim ekibimiz değil hepsi bu konuda çok tecrübeliler." dedi.

Prof. Dr. Kervan, ameliyatı yapmak için Lübnan'a gittikten sonra öncelikle operasyona katılacak ekibe eğitim verdiğini belirterek, "Eğitimin ardından hastayı ameliyata aldık. Ameliyatı başarıyla gerçekleştirdik ve yapay kalp cihazını taktık. Ayrıca oradaki hastanede bulunan tüm sağlık personeline yapay kalp cihazının nasıl takıldığı, hastaların nasıl takip edildiği ile ilgili de eğitimler verdik." bilgisini verdi.

TEKNİKLERİMİZ ÇOK HIZLI AMELİYATA İMKAN TANIYOR

Kalp ameliyatlarında doktorların tecrübesi ve geliştirdikleri özel tekniklerin önemini vurgulayan Prof. Dr. Kervan, şöyle konuştu:

"Yapay kalp cihazı ameliyatları, açık kalp ameliyatı gerektiren büyük ameliyatlar. Ayrıca yapay kalp cihazı takılan hastaların, ameliyattan sonra diğer organ bozuklukları gelişebiliyor. Çünkü bu hastaların ameliyata girmeden önce diğer organ bozuklukları oluyor. Bu nedenle bu hastaların ameliyatlarının çok hızlı ve muntazam olması lazım. Bizim tekniklerimiz çok hızlı ameliyata imkan sağlıyor. Bu ameliyatı yaklaşık 3 saatte bitirdik. Genellikle yarım gün süren, daha uzun süreli ameliyatları, biz, 3 saatte bitiyoruz. Bu ameliyatları çok küçük kesilerle yapıyoruz. Büyük iman kemiğini açmadan ameliyatları yapıyoruz. Yaklaşık 5-6 santimlik küçük kesiler ve geliştirdiğimiz tekniklerle bu ameliyatları başarıyla gerçekleştiriyoruz."

YOĞUN BAKIM TECRÜBELERİMİZ ÇOK FAZLA

Prof. Dr. Kervan, ameliyatın ardından hastanın vücudunun yapay kalp cihazına uyum sağlaması gerektiğine belirterek, şunları kaydetti:

"Bunun için hastanın çok iyi şekilde ameliyat sonrası da yönetilmesi lazım. Kalbi destekleyen ilacın, vücudun diğer organlarını destekleyen ilaçların verilmesi gerekiyor. Bu konuda da yoğun bakım tecrübelerimiz çok fazla. Bu yüzden Lübnan'daki doktorlara bu konuda da bilgiler verdik. Hastanın ameliyatını tamamladıktan sonra orada kaldık. Hasta, solunum cihazından ayrılıncaya kadar bekledik ve daha sonra Türkiye'ye döndük."

BU AMELİYATLARIN TAMAMEN ÜCRETSİZ OLDUĞU TEK ÜLKE TÜRKİYE

Türk hekimlerimizin, yapay kalp cihazları ve kalp yetmezliği cerrahisi konusundaki yetkinliğini vurgulayan Prof. Dr. Kervan, şöyle devam etti:

"Kalp yetmezliğiyle ilgilenen Türk kalp cerrahlarının uluslararası tanınırlığı çok fazla. Ülkemiz dünyada 3'üncü sırada, yapay kalp cihazlarının en fazla takıldığı, bu ameliyatların en fazla yapıldığı ülkelerden biriyiz. En önemli konulardan biri ise bu kadar büyük maliyetli, bu kadar pahalı ameliyatların ülkemizde tamamen ücretsiz olması, devletin bunu karşılaması. Dünyada bu ameliyatların tamamen ücretsiz olduğu tek ülke Türkiye. Ülkemizin en büyük gücü bu."

BÖYLE BİR MERKEZ AVRUPA'DA YOK

Prof. Dr. Kervan, Ankara Şehir Hastanemizin kalp yetmezliği ve kalp nakliyle ilgili sisteminin Avrupa'da hiçbir hastanede olmadığını ifade ederek, "Kalp yetmezliği ve kalp nakli için ayrı bir yoğun bakımımız, ayrı bir servisimiz var. Sadece bu işle ilgilenen hemşirelerimiz, doktorlarımız var. Böyle bir merkez Avrupa'da yok. Aynı anda 3 kalp nakli yapabiliyoruz. Bunu da daha önce gerçekleştirdik. Büyük bir ekibe sahibiz." bilgisini paylaştı.

Artık yurt dışından hastaların ameliyat olmak için Türkiye'ye geldiğini belirten Prof. Dr. Kervan, şöyle devam etti:

"Ülkemizde sağlık turizmini cazip kılan en önemli noktalardan biri de ücret. ABD'de açık kalp cerrahisi ameliyatları 100-150 bin dolardan aşağıya yapılmıyor, ülkemizde aynı malzemeleri kullanarak, aynı sonuçları aldığımız ameliyatları üçte bir fiyatına yapıyoruz. Yaptığımız yapay kalp cihazı, kalp nakli ameliyatlarının sonuçları, uluslararası bağımsız kuruluşlar tarafından değerlendiriliyor. Zaten eğer sonuçlarınız iyi olmazsa hastalar size yönlendirilmiyor veya siz yurt dışına eğitim vermeye gitmiyorsunuz. Bizim sonuçlarımız iyi olduğu için hem Türkiye'ye eğitime geliniyor hem de bizler uluslararası alanda davetler alıyoruz."


  • 3.jpg
  • 5.jpeg
  • 20210311_152140(0).jpg
  • 4.jpg
  • 2.png
  • 1.jpeg