Özgeçmiş
07 Eylül 2022

Adı Soyadı: Nilüfer Kutay ORDU-GÖKKAYA
Ünvan: Tıp Doktoru, Prof. Dr
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı (2000)
Algoloji Uzmanı (2011)
E-posta: n.ordugokkaya@saglik.gov.tr
Telefon: +903125526000
Bölüm: Beyin Hasarı Kliniği
Yabancı Dil: İngilizce, Fransızca

Özel İlgi Alanları: Sporcu Sağlığı ve rehabilitasyonu, kardiyopulmoner rehabilitasyon, geriatrik rehabilitasyon, inme rehabilitasyonu, nörolojik rehabilitasyon, pediatrik rehabilitasyon, ağrı tanı ve tedavisi, terapötik enjeksiyonlar, spastisite ve tedavisi Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’ni ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Uzmanlık eğitimini Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tamamladı. 2000 yılında başasitan kadrosuna atandı. Uzmanlık eğitimi sonrası 2008 yılında doçent ünvanını aldı. Aynı yıl Avrupa FTR Yeterlilik Diploması sahibi oldu. 2011 yılında Algoloji yan dal uzmanı oldu. 2015 yılında eğitim görevlisi olarak atandı. 2016 yılında Ankara Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim Araştırma Hastanesi’ne atandı. Hastane yöneticisi, başhekim ve öğretim üyesi olarak görev yaptı. Dr. Nilüfer Kutay ORDU GÖKKAYA, 2017 yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında profesör ünvanını aldı. 2020 yılında Ankara Şehir Hastanesi, Fizik Tedavi Hastanesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Halen aynı hastanede görevini sürdürmektedir.

Uzmanlık Sonrası Eğitim:

Yurt Dışı Eğitimler

TC. Sağlık Bakanlığı Yurtdışı Eğitim Bursu ile;
Geriatri ve Geriatrik Rehabilitasyonu Eğitim Programı, Emory University, Atlanta, GA, ABD

2001-2002

Emory University, Atlanta, GA, ABD

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı ve Geriatri Anabilim Dalı

Wesley Woods Senior Living, Atlanta, GA, ABD

Shepherd Center, Brain and Spinal Cord Injury rehabilitation, Atlanta, GA, ABD

Yurtiçi Eğitimler

Gazi Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Nöroloji Anabilim Dalı, Elektronöromiyografi eğitimi
(2011-2012)

Birçok uluslarası, ulusal dergide hakemlik yapmaktadır. Uzmanlık alanında yaptığı ulusal ve uluslararası yayınlara 1200’in üzerinde atıf almıştır. Kardiyopulmoner rehabilitasyon, geriatrik rehabilitasyon, pediatrik rehabilitasyon, nörolojik rehabilitasyon ve ağrı alanlarında yurtdışında almış olduğu eğitim sonrası benzeri laboratuarları kurmuş ve bahsedilen alanların ülkemizde pratik ve akademik olarak tanınmasında, gelişmesinde önemli katkılarda bulunmuştur. Bu alanlarda çok sayıda eğitim, kurs vermiş, akademik yayınlar ve tez danışmanlıkları yapmıştır.

Sağlık Blimleri Üniversitesi Beyin Hasarı Rehabilitasyonu Yüksek Lisans Programı ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Yüksek Lisans Programlarında dersler vermektedir.

Yurtiçinde Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği ve Geriatrik Rehabilitasyon Çalışma Grubu üyesidir. Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Hekimleri Derneği ve Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Çalışma Grubu üyesidir. Ayrıca Klinik Araştırmalar Derneği, Omurilik Hastalıkları Derneği, Türk Geriatri Derneği, Türk Osteoporoz Derneği, Romatizma Araştırma ve Savaş Derneği, Türkiye El Hastalıkları ve Rehabilitasyonu Derneği üyesidir.

Yurtdışında European Society of Physical and Rehabilitation Medicine (Avrupa Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Birliği), International Society of Physical and Rehabilitation Medicine (Uluslar arası Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Birliği), World Federation for NeuroRehabilitation (Dünya Nörorehabilitasyon Forumu), International Association for the Study of Pain (Uluslararası Ağrı Derneği-IASP), International Spinal Cord Society (Uluslararası Spinal Kord Birliği), American Association of Cardiovascular and Pulmonary Rehabilitation (Amerikan Kardiyovasküler ve Pulmoner Rehabilitasyon Birliği), European Respiratory Society (Avrupa Respiratuar Birliği) üyesidir.

Türkiye Sağlık Bakanlığı Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanlık müfredat kurulu komisyonu üyesidir.

Türkiye Sağlık Bakanlığı, Sağlık Enstitüleri, Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon komisyon üyesidir. Fiziksel Tıp ve Rehabilitason Mükemmeliyet Merkezi danışma kurulu üyesidir. Evli ve iki çocuk annesidir.