Hipertansiyonun Önemi
17 Mayıs 2023

youtube (1).png


 

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Genel Hastanemizin Başhekimi - İç Hastalıkları Kliniğimizin Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Osman İnan, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla bilgilendirmelerde bulundu.

Hipertansiyon en sık görülen önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olup sıklığı giderek artmaktadır.

Son 20 yılda dünyada sıklığı 2 kat artmıştır. Ülkemizde erişkin nüfusta her 3 kişiden 1 kişide Hipertansiyon bulunmakta olup erişkin nüfusun 16.9 milyonunda hipertansiyon vardır. Hipertansiyon tedavisi hipertansiyona bağlı kalp-damar hastalıklarının, nörolojik hastalıkların ve ölümlerin önlenmesi için son derece önemlidir. Tedavide en önemli basamak yaşam tarzı değişiklikleri ve tedaviye uyumdur. Sigaranın bırakılması, tuzun azaltılması, sağlık beslenme ve düzenli fiziksel aktivitenin yaşam tarzı haline gelmesi son derece önemlidir.

Tedavi başlanıldıktan sonra ilaçların düzenli kullanılması bir diğer önemli aşamadır. Tedavinin ömür boyu devam etmesi ve düzenli takiplerin yapılması son derece önemlidir. İlaç bana iyi geldi tansiyonu düştü düşüncesiyle ilaçların kesilmesi sıklıkla yapılan yanlışlar olup hekim kontrolünde değerlendirilmesi önemlidir.

Hastanemizde hipertansiyon hastalarının tedavi takibi iç hastalıkları, kardiyoloji ve nefroloji kliniklerinde yapılabilmektedir.