Göz Hastalıkları Kliniği Hekimimiz Prof. Dr. Murat Sinan Sarıcaoğlu ve ekibi başarılı bir cerrahi operasyon ile hastamızın görme kaybı riskini ortadan kaldırdı
25 Mart 2020


Video Linki İçin Resime Tıklayınız...

Hastamız göz tansiyonuna bağlı ileri derecede bir gözünde görme kaybı sorunu varken diğer gözünde de görme kaybı riski ile Ankara Şehir Hastanemiz Göz Hastalıkları Kliniğine müracaat etti. 39 yaşında ki genç hastamıza nanoftalmus tanısı konularak fakoemüsifikasyon yöntemi ile başarılı bir cerrahi operasyon yapıldı. Hastanın sağ gözüne +45 D (diyoptri)’lik göz içi lensi yerleştirildi. Yüksek tansiyona bağlı görme kaybı riski ortadan kaldırılırken, hastanın görmesi de korunabildi.

40 Yaş Üstü Kişilerin Düzenli Olarak Göz Muayenesi Yaptırmaları Öneriliyor

Prof. Dr. Murat Sinan Sarıcaoğlu; “Hastamız bize başvurduğunda göz tansiyonundan bir gözünü kaybetmişti. Çünkü, hastamız bu durumun farkına bile varmamış ve zamanında müdahale edilmemiş. Yapılan cerrahi tedavi ile +45 diyoptrilik bir lensi göz içerisine yerleştirdik. Böylelikle hastamızın hem göz tansiyonunu kontrol altına aldık hem de görsel rehabilitasyonunu sağlamış olduk. Özelikle ailesinde göz tansiyonu hikayesi olan hastalar başta olmak üzere 40 Yaş üstü kişilerin düzenli olarak göz muayenesi yaptırmalarını öneriyoruz ” dedi.

Göz Tansiyonu Sinsice İlerleyen Bir Hastalık

Göz tansiyonunun, göz içerisinde dokuları besleyen sıvının dışarı atılamamasından kaynaklandığını, sonuçta da basınç artarak göz tansiyonunun yükseldiğini anlatan Prof. Dr. Sarıcaoğlu; “Göz tansiyonu sinsice ilerleyen bir hastalık tedavi edilmez ise görme kaybına sebep oluyor. Bu hastalarda erken tedavi çok önemli. Tedavide; hastalarımızın durumuna göre ilaçlar, lazer tedavisi veya cerrahi tedavi yöntemleri kullanabiliyoruz.” dedi.

  • Göz Tansiyonu1.jpg
  • Göz Tansiyonu2.jpg
  • Göz Tansiyonu4.jpg