Tedavi ve Araştırma Laboratuvarları

Grup Egzersizi Spor Salonu
  • Oturma Kliniği-Tekerlekli Sandalye ve Destek Cihazları Laboratuvarı (1).jpg
  • Oturma Kliniği-Tekerlekli Sandalye ve Destek Cihazları Laboratuvarı (2).jpg
  • Oturma Kliniği-Tekerlekli Sandalye ve Destek Cihazları Laboratuvarı (3).jpg


“Egzersiz tedavisinin etkileri, benzer sağlık problemleri olanlarda grup olarak ve müzik eşliğinde yapıldığında artmaktadır.”

En basit egzersiz olan düzenli yürüyüşün bile insan vücudu üzerindeki fiziksel, bilişsel ve psikolojik etkileri kanıtlanmıştır. Bu kapsamda hastanemizde kronik dönem inme, beyin hasarı veya omurilik hasarlı hastalarımıza özel grup tedavileri yapılmaktadır. Bu tedaviler hastalarımızın günlük yaşamlarındaki tolerans düzeylerine olumlu katkı sunmaktadır.

Bu hasta gruplarımızla beraber kas iskelet sitemi sorunları yaşayan hastalarımızda pilates ve yoga egzersiz grup egzersizleri yapılmaktadır. Pilates ve yoganın temel amacı vücuda esneklik katmak ve temel sporlarla geliştirilemeyen güçsüz kasları güçlü hale getirmektir.

Pilateste beden ve aklın birbiri ile bağlatılı olması prensibi üzerinden çalışmalar yürütülür. Tüm vücut güçlendirme egzersizleri yerine bedenin çekirdek-merkez bölgesine odaklanarak denge, esneklik, dayanıklılık ve duruşunu geliştirmek amaçlanır.

Yoga ise bilinen en eski kendini geliştirme sistemidir. Kişinin tüm yaşamını etkiler. Yaklaşık 5000 yıl önce Hindistan’da doğmuştur. Akıl, beden ve ruh sağlığının birbirleri ile bağlantıda olduğu ve bireyi iyileştirmeye dayalı teknikler kullanılır. Tüm kas gruplarını geliştiren duruş ve pozisyonlar bütünü olan yoga hem fiziksel hem de ruhsal olarak dengede kalmayı sağlar.

07 Eylül 2022