Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kronik Pelvik Ağrı ve Endometriyozis Polikliniği

Endometriyozis; üreme çağındaki her 10 kadından birinde görülen, ağrı nedeni ile işgücü kaybına neden olabilen, kısırlığa da yol açabilen, ilaç tedavisi ve/veya cerrahi tedavi gerektirebilen kronik bir hastalıktır. Adet sırasında şiddetli alt karın ağrısı, cinsel ilişkinin ağrılı olması, adet döneminde idrar veya dışkı yaparken ağrı olması, adet döneminde idrarda veya dışkıda kan görülmesi gibi belirtiler endometriozis hastalığının tipik belirtileridir. Altı aydan uzun süren alt karın bölgesi ağrısı varlığında endometriyozis hastalığı açısından kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız önerilir.

Kronik pelvik ağrı; 6 aydan uzun süren, devamlı veya aralıklı olarak pelvik ağrıya neden olan, iş gücü kaybı ve psikolojik belirtilere sebep olarak kadınlarda hayat kalitesini azaltan ağrıdır. Üreme çağındaki kadınların %15’inde görülür. Kronik pelvik ağrı sendromu; jinekolojik, gastrointestinal, üriner, kas-iskelet sistemi ve nörolojik sebepleri olabilen multidisipliner yaklaşım gerektiren bir sendromdur.

Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi B1 katındaki “Kronik Pelvik Ağrı ve Endometriyozis Polikliniği’mizde” siz değerli hastalarımıza multidisipliner yaklaşımla hizmet vermekteyiz. Endometriyozis hastalığınızın varlığında yaşınıza, çocuk sahibi olma isteğinize, ağrınızın özelliğine göre gerekli olan muayene, tetkikler ve ileri düzey görüntüleme işlemleriniz polikliniğimizde yapılmakta, gereken tıbbi tedaviniz ilaç tedavisi veya laparoskopik/ açık cerrahi tedavi şeklinde hastanemizde yapılmaktadır. Kronik pelvik ağrınızın varlığında ise ağrınızın sebebinin araştırılması ve sebebe yönelik hedeflenmiş tedavinizin verilmesi amacıyla yapılacak “multidisipliner” muayene ve değerlendirmeleriniz hastanemizde yapılmaktadır.

Unutmayın; kronik pelvik ağrı ve endometriozis kadınların hayat kalitesini bozan kronik hastalıklardır. Bu hastalıkların tedavi seçenekleri mevcuttur ve uygun tedavi ile hayat kalitenizi artırabilirsiniz. Bu hastalıklara bağlı ağrılarınızın varlığında siz değerli hastalarımızı “Kronik Pelvik Ağrı ve Endometriyozis Polikliniği’mize” bekliyoruz.


  • ccbe475a-878f-4277-b5ac-b32259b82979.jpg
  • f48006a2-65fa-49bd-91d2-f446a85b0c5e.jpg

22 Şubat 2022