Kadın Hastalıkları ve Doğum

Polikistik Over Sendromu

POLİKİSTİK OVER SENDROMU (PKOS) POLİKLİNİĞİ

Polikistik Over Sendromu (PKOS);

1. Yumurtalıkların (over) 1’er cm’den küçük 25-40 adet kist ile kaplandığı,
2. Adet düzensizliği (geç adet görme, adet görememe, arada fazla kanama) ve
3. Erkeklik hormonunun fazla olması (tüylenme artışı ya da kanda gösterilen bulgular) ile kendini gösteren klinik durumdur.

PKOS, ülkemiz kadınlarında % 6-10 sıklığında görülmektedir.

Tanı koymak için adolesan dönemin sonları beklenir ve olgu 18 yaşına geldiğinde yeniden değerlendirilir.
PKOS bir hastalık değil, hormonal değişikliklerin yol açtığı bir bulgular bütünüdür.
Bazı olgularda genetik eğilim tanımlansa da çoğu vaka rastlantısaldır.

PKOS’un önemi adet düzensizliği ve tüylenmenin yol açtığı konfor kaybından öte yol açtığı metabolik durumun uzun dönem hastalıklara neden olmasından ileri gelmektedir. PKOS’un uzun dönem komplikasyonları arasında;

• Hipertansiyon,
• Obezite,
• Pıhtılaşma bozuklukları,
• Aterosklerotik kalp hastalığı ve
• Endometrium kanseri bulunmaktadır.

PKOS ayrıca çocuk sahibi olmayı zorlaştırarak infertilite (kısırlık) sorununa da yol açmaktadır. PKOS tedavisi kadının hayat dönemine göre değişiklik gösterir. Çocuk sahibi olma arzusunda olmayan ve hatta henüz evlenmemiş olan genç kızlarda adet düzensizliği ve tüylenmeye yönelik tedaviler ön plandayken, çocuk sahibi olmak isteyen kadınlara bunun için tedavi uygulanır. Sanılanın aksine PKOS’u olan kadınlar çocuk sahibi olabilir. Çocuk arzusu olmayan yaşamının ileri evresindeki hanımlara ise yine bulguları düzenlemeye yönelik tedavi seçenekleri sunulur. PKOS; kadınlarda endokrinoloji, dermatoloji, dahiliye, psikiyatri ve kadın-doğum bölümlerinin birlikte çalışmasını gerektiren çoklu sorunlara yol açar.

Hastanemiz bünyesinde hizmet veren Polikistik Over Sendromu Polikliniği’nde bu olgular diğer branşlar ile koordineli bir şekilde uzun dönem izleme alınarak, hastalarımıza dünya standartlarında son tedavi yöntemleri güvenle uygulanmaktadır.

PKOS Polikliniği, hastanemiz Giriş kat-B kanadında yer almaktadır. Polikliniğimize, MHRS’den randevu alarak başvurabileceğiniz gibi gün içinde de başvuruda bulunabilirsiniz.


Bilgi ve iletişim için:

Ankara Şehir Hastanesi Polikistik Over Sendromu Polikliniği
Tel: 0312 552 60 00

18 Nisan 2022