Kadın Hastalıkları ve Doğum

Aile Planlaması

AİLE PLANLAMASI MERKEZİ

“Aile Planlaması” ailelerin istedikleri zamanda ve istedikleri sayıda çocuk sahibi olabilmeleridir veya çiftlerin ekonomik olanaklarına, kişisel isteklerine göre çocuk sayısını tayin etmeleri ve iki doğum arasında istedikleri aralığı sağlamalarıdır.

Annenin yaşının on sekizin altında veya otuz beşin üstünde olması, gebelikler arasındaki sürenin iki yıldan daha az olması ve gebelik sayısının dört ve dördün üzerinde olması anne ve çocuk ölümlerine neden olan etkenleri oluşturmaktadır. Bu amaçla kliniğimizde aile planlaması hizmeti, uygun yöntemlerle yapılmakta ve ailelerin bakabilecekleri sayıda çocuk sahibi olmaları yönünde eğitilmeleri sağlanmaktadır.

Bünyesinde:

Muayene odası: 2 adet muayene odası bulunmaktadır. Kontraseptif yöntemlerle ilgili sıkıntı yaşayan ya da yöntemlerden bağımsız, kişilerin diğer jinekolojik problemleri ve rutin kontrolleri ile ilgili konuları danışabilecekleri bölümdür. Bütün muayeneler uzman doktor ve hemşire eşliğinde yapılır.

Eğitim odası: Doğum kontrolü ve aile planlaması eğitimleri ile evlilik öncesi danışmanlık hizmetlerinin verildiği kısımdır. Laparoskopik olarak tüplerin bağlanması, doğum kontrol hapları, rahim içi araç, aylık ve üç aylık iğneler, cilt altı implantlar gibi doğum kontrol yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi ve broşürlere bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Rahim İçi Araç (Spiral) Uygulama Odası: Hastanemizde rahim içi araç (spiral) kadın doğum uzmanları ve rahim içi araç uygulama konusunda sertifikası olan pratisyen hekimler tarafından uygulanmaktadır.

Küretaj odası: 10. gebelik haftasına kadar isteğe bağlı küretajların yapıldığı bölümdür. Eşlerin müşterek rızası varsa, istenmeyen gebelikler 10. gebelik haftasına kadar sonlandırılabilir. İşlem lokal anestezi uygulandıktan sonra yapılır ve hastalar dinlenme odasında bir müddet izlendikten sonra evlerine gidebilirler.
Bütün bu amaçlara hizmet etmek için Aile Planlaması Merkezi, hastanemiz B1 katı-B kanadında yer almaktadır. Polikliniğimize, MHRS’den randevu alarak başvurabileceğiniz gibi gün içinde de başvuruda bulunabilirsiniz.

Bilgi ve İletişim için:

Ankara Şehir Hastanesi
Aile Planlaması Merkezi

Tel: 0312 552 60 00

22 Şubat 2022