Kadın Hastalıkları ve Doğum

İnfertilite

Ivf İnfertilite.JPG


İnfertilite (kısırlık), çiftlerin korunmaksızın ve düzenli olarak cinsel ilişkiye girmelerine rağmen, 1 yıl boyunca gebe kalamamalarıdır. %30 kadınsal, %30 erkeksel, %40 her iki cinse ait nedenlerden dolayı olur. İnfertilite polikliniğimizde kadınsal faktörler araştırılmaktadır. Ayrıca erkeksel faktörlerin araştırıldığı Üroloji polikliniğimiz de mevcuttur. Hastalarımızın eşleri üroloji polikliniğinde muayene, tetkik ve tedavi olabilmektedir. İnfertil çiftin değerlendirilmesi için her iki eşin de değerlendirilmesi gerekmektedir. İnfertilite polikliniğine isteyen herkes muayene olmak ve danışmanlık almak için başvurabilir. Ancak bazı testler ancak adet döneminin belli dönemlerinde yapılmalıdır. Başvuracak çift en az bir yıldır evli olmalıdır.
Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklar:

Ovulasyon İndüksiyonu (Yumurta Uyarımı),İntrauterin İnseminasyon (Rahim İçi Sperm Aşılama),Ayaktan yapılan testler sonucunda doktor düzeltilebilir bir sorun (Endometriyal polip, uterin septum, tubal tıkanıklık, myoma uteri, intrauterin sineşi, over kisti…) olduğuna karar verirse operasyon önerir.Üreme çağı dönemindeki kadınları etkileyen endometriosis hastalığı da medikal veya cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Doğumsal genital (müllerian) anomalilerin (vajinal agenezi-vajen yokluğu gibi) tedavisi, gerekli durumlarda plastik cerrahi ekibiyle beraber kliniğimizdeki deneyimli doktor ekibi tarafından tedavi edilmektedir.
Klinik Hangi Hastalara Bakar?

23 Yaş üstü kadin hastalar ve en az bir yıllık evli çiftler başvurabilir.
Özellikli İşlemler;

Genellikle hormon düzeyine bakılmakla birlikte hastanemiz laboratuvarlarında çalışılan ve gerekli görülen tüm tetkikler yapılabilir. Hormon profili adetin 2. ya da 3. gününde yapılması gerekir. ultrasonografi,gerekliliğine hastanın şikayetleri dikkate alınarak ve muayene sonucunda doktor tarafından karar verilir. Transvajinal (vajina yoluyla) ya da transabdominal (karından) USG uygulanarak kadın iç organlarının durumu hakkında bilgi sahibi olunur.Histerosalfingografi (rahim filmi),bu test genellikle adet bitiminde yapılır.Rahim ağzından opak ilaç verilerek pelvik bölgenin röntgenlenmesi ile yapılmaktadır.Spermiogram (semen analizi): Üroloji polikliğimizde muayene sonucunda doktor tarafından gerekliliğine karar verilir. Spermiogram için 3-5 günlük cinsel perhiz gereklidir. 3 günden kısa veya 5 günden uzun cinsel perhiz test sonucunu etkileyebilir.Diagnostik Histeroskopi: Endoskop diye adlandırılan ışıklı kamera taşıyan bir aletle rahimin içine bakılması işlemidir.
Nasıl Muayene Olurum?

Kadın doğum hastanesi(MH5) GİRİŞ kat B Kanatda bulunan polikliniğimize doğrudan başvuru yapılarak veya MHRS sistemi üzerinden telefon ile 182 aranarak veya internet üzerinden hekimlerimize randevu alarak da muayene olunabilmektedir.
 
Adres ve Dahili Numara

Ankara Şehir Hastanesi, İnfertilite Polikliniği

Tel: 0312 552 60 00

18 Nisan 2022